Zahraničí

Tady se dýchá nejlépe! Vědci našli místo s nejčistším vzduchem

Tady se dýchá nejlépe! Vědci našli místo s nejčistším vzduchem
Zdroj: Profimedia

Na naší planetě existuje místo, které stále zůstává nedotčené lidskou činností. Vzduch je tam právě proto čistý a velmi kvalitní. Díky nové studii se tuto oblast podařilo odborníkům objevit.

"Klima se v důsledku lidské činnosti neustále mění, a proto se vědci snaží najít tu část Země, která ještě není ovlivněná lidmi,“ píše CNN.


Profesorce Sonie Kreidenweisové a jejímu týmu se podařilo místo najít díky přístrojům, které zachycují, měří a analyzují podíly pevných i kapalných aerosolových částic ve vzduchu. 

Související obsah


Oblast s čistým vzduchem je daleko od České republiky, nachází se až na opačné straně zeměkoule. Místo leží v Jižním oceánu, který obklopuje Antarktidu.


Vědci zjistili, že vzduch je tam nejméně zasažený průmyslovou činností a prachem z jiných kontinentů. Neobsahuje žádné aerosolové částice, které vznikají například spalováním fosilních paliv, nebo výrobou hnojiv.


Ve studii zveřejněné ve sborníku časopisu National Academy of Sciences odborníci popisují oblast jako "skutečně nedotčenou.“


"Ukázalo se, že Jižní oceán je jedním z posledních míst na Zemi, které bylo jen minimálně ovlivněno antropogenními činnostmi,“ potvrdil vědec a spoluautor studie Thomas Hill.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz