Domácí

Bouřky mají jednu oběť! Proud vody strhl most i lidi, další uvěznil v autech

Bouřky v Česku si vyžádaly nejméně jeden lidský život, podle policie 48leté ženy. 74letá žena se navíc pohřešuje. Nejvíce živel zasáhl Olomoucký kraj, kde museli hasiči evakuovat desítky lidí. Někteří uvízli v zatopených autech, další strhl proud. Přívalový déšť rozvodnil řeky a zatopil silnice i domy.

Hasiči vyjížděli v neděli a během noci na pondělí především na Uničovsko a Šumpersko, celkem zaznamenali 160 zásahů v souvislosti se silnými bouřkami a přívalovým deštěm. Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald, Uničov, Oskava a Dlouhá Loučka.

"V postižené oblasti se jedna osoba pohřešuje, jedna osoba byla nalezena mrtvá. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů," informovala mluvčí hasičů Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Policisté poté na twitteru uvedli, že od nedělního večera pátrají po 74leté ženě, pod níž se utrhl břeh rozvodněného potoka v Oskavě. "Mohu potvrdit, že v souvislosti s přívalovým deštěm zemřela 48letá žena. Stalo se to na Uničovsku," uvedl pro TN.cz policejní mluvčí Libor Hejtman. Jak žena zemřela, sdělit odmítl.

Řada toků v oblasti překročila třetí stupeň povodňové aktivity a voda se vylila z břehů. Jinde silnice, rodinné domy i další budovy zaplavil přívalový déšť. Bouřky poškodily také elektrické a plynové vedení, v Oskavě strhly most. Na mnoha místech podle hasičů voda dosahovala přes metr vysoko.

Související obsah

Hasiči museli vyprostit několik lidí, kteří uvízli v zatopených autech. "Zachránili rovněž několik lidí, které strhnul proud, a nemohli se dostat z vody do bezpečí. V Uničově jednotky pomocí traktorbagru čistily jez zanesený naplaveninami," dodala Balážová.

Následky bouřek by měli hasiči likvidovat i během pondělka. Budou především odčerpávat vodu ze zaplavených domů a sklepů, spolu se samosprávami mají také řešit náhradní ubytování pro lidi, kterým živel poničil domovy. V každé obci jeden hasič koordinuje práce a má být k dispozici vedení.

Bouřky udeřily i na Vysočině. Podívejte se na video:

Bouřky zasáhly v neděli také Jihočeský kraj. Do rána hasiči vyjížděli v souvislosti se silným deštěm k téměř 30 zásahům, nejhorší byla situace na Jindřichohradecku. Bouře udeřila i v Jihomoravském kraji, kde hasiči řešili hlavně popadané stromy a zatopené silnice. Více čtěte zde.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz