Zahraničí

Protesty se z USA rozšířily do celého světa! Neutichly ani po dvou týdnech

Ve Spojených státech neutichají protesty proti rasismu, které vyvolala smrt černocha George Floyda. Zatímco ve Washingtonu, New Yorku a dalších městech jsou protesty poklidné, v Londýně policie kvůli násilnostem zadržela nejméně 12 lidí. Osm policistů utrpělo zranění.

Tisíce lidí v ulicích Los Angeles, New Yorku nebo Bostonu. Ani dva týdny po smrti George Floyda nekončí protesty proti rasismu, které zachvátily celé Spojené státy. Protesty se většinou odehrávají v poklidném duchu, existují ale výjimky.


V Seattlu přijel k davu demonstrantů muž v autě a postřelil jednoho protestujícího. Policie útočníka okamžitě zadržela. Další incident se odehrál v Minneapolisu, kde George Floyd po zranění způsobeném při zatýkání zemřel. Dav vybučel starostu města. "Nechceme žádnou policii. Je to jasné? Žádné lidi se zbraněmi!" křičel jeden z protestujících.

Související obsah


Starosta Jacob Frey odmítá slíbit zrušení policejního oddělení a dav rozezlený jeho odpovědí skandoval, aby Frey odešel. "Běž domů, Jacobe. Běž domů," pořvávali demonstranti. Městská rada poté slíbila, že policejní sbor rozpustí a vytvoří nový model bezpečnosti.


Protirasistické protesty se rozšířily do celého světa. V Bruselu demonstrovalo deset tisíc lidí. Původně poklidný protest se ale zvrhl v násilnosti, kdy dav lidí rozbíjel výlohy a házel kamení. Policie demonstranty rozháněla vodními děly.

Související obsah


Desítky policistů zasahovaly také v britské metropoli, kde se demonstranti pokusili proniknout do uzavřené zóny. 12 lidí policie zadržela, osm mužů zákona utrpělo při potyčkách zranění. V Bristolu strhli sochu obchodníka s otroky a shodili ji do řeky.


Protesty ale podle všeho nekončí. Houston očekává tisíce lidí, kteří přijdou uctít památku George Floyda k jeho rakvi, až tam bude vystavena. V úterý bude Floyd pohřben.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz