Domácí

Foťák za 100 tisíc měl e-shop za dvě stovky! Lidé objednávali jako o závod

Rozhořčení zůstali někteří zákazníci e-shopu Megapixel.cz. Na internetu se objevilo zboží za velmi nízké ceny. Když si je ale lidé objednali, e-shop objednávky zrušil, prý šlo o chybu.

Velké nadšení vzbudily u zákazníků e-shopu Megapixel.cz nízké víkendové ceny. O to horší pak bylo, když lidem společnost jejich objednávky stornovala.

Galerii nabízené zlevněné elektroniky včetně cen najdete na konci v článku.


Jednomu z čtenářů TN.cz se podařilo nízké ceny zachytit a snímky zaslal redakci. Například u fotoaparátu Hasselblad X1D-50C se objevila cena 190 korun, normálně přitom stojí asi 100 tisíc. Na dalším snímku je vidět mobilní telefon značky Apple, kde je sleva ještě zvýrazněná. Zlevněný byl i objektiv Tamron, a to z asi 29 tisíc na 3500 korun.

Související obsah


"Podobné situace se stávají, jedna velká síť uvedla omylem cenu v korunách místo v eurech. Pokud je to situace, v níž by mohl spotřebitel situace zneužít a využít ve svůj prospěch a nakoupit za extrémně výhodných cen, kdy muselo být i spotřebiteli jasné, že cena nebyla reálná, tak obchodník má právo omluvit se a stornovat objednávku z důvodu zjevné chyby," řekl mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.


"Něco jiného by bylo, kdyby u výrobku byla uvedená akční cena, sleva 80 procent z původní ceny a podobně. Pokud by byla objednávka potvrzena ze strany e-shopu, tak by e-shop měl objednávku vyřídit," doplnil Fröhlich.

Velké společnosti podle advokáta Pavla Kolesára v podobných případech radši zákazníky odškodní, než by riskovaly ztrátu pověsti. Souhlasí také s výkladem ČOI, zákazník musí jednat v dobré víře.


U některých položek ale mají podle Kolesára zákazníci šanci, že by jim případný soud dal zapravdu. "Někteří prodejci přistupují k velkým slevám, u výrobků s akční slevou okolo 80 procent by se mohl zákazník zboží za tu cenu domoci. Kde se ale bavíme o slevě 90 a více procent, tam už to asi nebylo v dobré víře, tam za delší konec provazu tahá ten obchodník," zhodnotil Kolesár.

Související obsah


Redakce s žádostí o vyjádření oslovila i e-shop. "Během víkendové aktualizace informačního systému došlo k nekontrolovanému chybnému přecenění většího množství položek na e-shopu Megapixel.cz. Ihned po zjištění omylu jsme kontaktovali všechny zákazníky, kteří u nás chybně naceněné zboží objednali, omluvili se za způsobené potíže a vysvětlili, jak k tomu došlo. Následně jsme všechny takové objednávky vystornovali," uvedl ředitel společnosti Megapixel Tomáš Matějček.

Matějček dále uvedl, že zrušení objednávek kvůli chybě bylo podle zákona v pořádku. "Nastalé situace litujeme. Nejednali jsme s úmyslem kohokoliv poškodit. Byl to omyl," omluvil se.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz