Domácí

Policie vtrhla do nakladatelství Naše vojsko. Odnesla kalendáře s nacisty

V prodejně nakladatelství Naše vojsko na pražském Andělu zasahovali policisté. Zátah podle informací TN.cz souvisí s prodejem kalendáře s nacisty, který nakladatelství vydává. Trestní oznámení kvůli tomu podal Michal Klíma, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu.

"Státní zastupitelství pro Prahu 5 mě právě informovalo, že moje trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů osobami jednajícími za nakladatelství Naše vojsko bylo postoupeno k šetření policejnímu orgánu Policie ČR, Krajskému ředitelství policie hlavního města Prahy," napsal Klíma na svém twitteru.

Že záležitost ohledně kalendářů s nacistickými osobnostmi skutečně policisté vyšetřují, potvrdila policejní mluvčí Eva Kropáčová. "Policisté z odboru extremismu a terorismu provádějí úkony trestního řízení ve spojitosti s touto záležitostí. Právo na poskytování dalších informací si vyhradilo státní zastupitelství, nebudeme se tedy blíže vyjadřovat," uvedla.

Související obsah

Kalendáře s nacistickými osobnostmi pobouřily veřejnost na konci května. Vyjádřil se k tomu i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který tento druh zboží označil za nevkusný a nemorální, avšak ne trestný. Ministerstvo spolu s městem Praha následně nakladatelství vypovědělo nájemní smlouvu.

Tváře nacistických pohlavárů na kalendářích nabízených Naším vojskem znechutily i izraelského velvyslance Daniela Merona. "Jsem šokovaný a znechucený tím, že se takový kalendář s fotografiemi nacistických válečných zločinců prodává," sdělil na twitteru.

Podobně reagoval i německý velvyslanec Christoph Israng, který již v minulosti upozornil na podobnou záležitost. Tehdy se jednalo o prodej masek v centru Prahy, zpodobňujících vůdce třetí říše Adolfa Hitlera. Objevila se také trička a hrnky s Hitlerovou podobiznou.

Šéf nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina prohlásil, že se v žádném případě nejedná o propagaci, ale pouze historický námět, prodávaný za účelem zisku.

"Nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti," informoval již dříve policejní mluvčí Jan Daněk.

Související obsah

Zákaz zpodobňování osob, jakými jsou například nacističtí představitelé, totiž v českém zákoně nikde není zakotvený. Svého času tak bylo možné kromě triček a hrnků s Adolfem Hitlerem sehnat i ty s podobou Karla Hermanna Franka, Josefa Mengeleho nebo Reinharda Heydricha.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz