Domácí

Česko si připomíná 78 let od vyhlazení Lidic. Pieta je poprvé neveřejná

Přesně před 78 lety srovnali nacisté středočeské Lidice se zemí. Přeživší si ve středu připomenou tuto tragédii přímo na místě.

Pamětníci a přeživší si ve středu v Lidicích připomenou zničení původní obce v roce 1942. Uctít památku obětí přijede také prezident Miloš Zeman spolu s dalšími ústavními činiteli. 

Kvůli opatřením v souvislosti s epidemií koronaviru bude pietní akce poprvé od roku 1945 neveřejná. "K individuálnímu kladení květinových darů bude vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení platných v den piety," informoval organizační tým.

Související obsah

Opatření kvůli koronaviru ale omezí i doprovodný program. Součástí letos nebude tradiční přehlídka dětských pěveckých sborů, Děkovný koncert pro Lidice ani mše svatá na základech kostela svatého Martina.

Současným ředitelem památníku je vojenský historik Eduard Stehlík. Ten do funkce nastoupil po lednové rezignaci Martiny Lehmanové, která měla údajně spory s některými lidickými pamětníky.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz