Domácí

Výpočet dovolené se od ledna změní, přijali senátoři! KALKULAČKA

Výpočet dovolené se od ledna změní, přijali senátoři! KALKULAČKA
Zdroj: Thinkstockphotos

Senátoři ve středu schválili novelu zákoníku práce, která zavádí mimo jiné výpočet dovolené podle odpracovaných hodin, ne dnů, nebo sdílená pracovní místa. Norma má platit už v novém roce. Vypočítejte si, jak se změní vaše dovolená.

Senát kývl na "spravedlivější nárok na dovolenou", jak novelu prezentuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Dovolená se má nově odvozovat od odpracovaných hodin a ne dnů, jak je tomu dosud. Novela zákoníku práce teď čeká na podpis prezidenta, platit má od 1. ledna.

Změna se dotkne především zaměstnanců, kteří pracují na zkrácený úvazek nebo na směny. Pracovníky s pravidelnou týdenní pracovní dobou, kteří nezmění zaměstnavatele, novela prakticky nijak neovlivní. Stále budou mít nárok na 20 dní dovolené, počítáno na hodiny 160.

Různě dlouhé pracovní dny mají především různé továrny, dopravci nebo úřady. Zatímco některé směny trvají 12 hodin, jiné osm a další zase šest. A stejně tak jsou vždy rozdílně dlouhé dny, kdy si zaměstnanec bere dovolenou.

Související obsah

Nově by se mělo více zohlednit, kolik člověk opravdu odpracoval. Jakmile za sebou bude mít určitý počet hodin, vznikne mu nárok na určitý počet hodin dovolené. Dosud musel pracovník odsloužit určitý počet dní, které ale byly různě dlouhé, a vznikl mu nárok na znovu různě dlouhé dny dovolené.

Délka dovolené se pak bude přepočítávat na průměrnou týdenní pracovní dobu konkrétního zaměstnance. Na kolik hodin dovolené budete mít nárok, si spočítejte na kalkulačce webu Peníze.cz:

Novela zákoníku práce přináší ještě další změny. Lidé, kteří působí na táborech a akcích pro děti, budou mít o týden placené dovolené navíc. Norma zavedla také pojem "sdílené pracovní místo", což znamená, že na jedné pozici může být více zaměstnanců, kteří si práci dělí mezi sebe.

Stát bude lidem na rekreaci v lázních přispívat až čtyři tisíce. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz