Domácí

Podnikatel omylem poslal půl milionu finančáku. Úřad je nechtěl vrátit

Podnikatel omylem poslal půl milionu finančáku. Úřad je nechtěl vrátit
Zdroj: Getty Images

O více než půl milionu korun málem přišel podnikatel při platbě daní. Kvůli chybě v zadání platebních informací šly peníze na jiný daňový účet u finančního úřadu. Ten ale odmítl peníze vrátit, zasáhnout musely soudy.

Nemilé překvapení čekalo na podnikatele při žádosti o potvrzení o bezdlužnosti. Zjistil totiž, že dluží na daních, přestože peníze několik měsíců před tím odešly finančnímu úřadu. A nejednalo se o žádný pakatel, částka přesáhla půl milionu korun.


Okamžitě požádal úřad o převedení částky na svůj daňový účet. Vysvětlil omyl při vyplňování variabilního symbolu a také uvedl, že omylem zaslaná platba přesně odpovídá dani, kterou měl odvést.


"Finanční úřad mu však nevyhověl s tím, že daňový účet, na nějž byla platba omylem zaslána, nevykazuje žádný přeplatek. Omylem zaslanou platbu už totiž finanční úřad započetl na nedoplatky této druhé společnosti," uvedla kancelář ombudsmana, na kterou se podnikatel obrátil.

Související obsah


Podnikatel tak musel daň zaplatit znovu, hrozila mu i exekuce. "Ombudsman dospěl k závěru, že finanční úřad pochybil, když stěžovateli odmítl omylem zaslanou platbu vrátit. Podle daňového řádu má totiž zadavatel platby nárok na její vrácení, pokud prokáže, že platbu uskutečnil zřejmým omylem, a pokud současně nemá žádný daňový nedoplatek," doplnila kancelář ombudsmana.


Případ se dostal i před soudy, které daly muži zapravdu a finanční úřad mu nakonec peníze vrátil. Do budoucna se ale mohou pravidla daňového řádu ještě zpřísnit, novelu nyní projednává Parlament.


"V případech, jako byl tento, už by však podle této novely nebylo možné omylem zaslanou platbu vrátit, pokud by měl chybný příjemce daňové nedoplatky. Plátci, který se spletl, by tak nezbylo nic jiného, než žalovat toho, na jehož daňový účet byla platba omylem zapsána, pro bezdůvodné obohacení a tímto způsobem se domáhat vrácení peněz," vysvětlila kancelář ombudsmana.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz