Zahraničí

Stav pobodané učitelky je vážný. Otec vraha se psychicky zhroutil

Učitelka ze školy ve slovenských Vrútkách v nemocnici bojuje o život. Ve vážném stavu jsou i dvě děti, které zranil 22letý útočník. Obě lékaři operují. Mladého muže s nožem, který ve škole pobodal pět lidí a jednoho z nich zabil, policisté zastřelili při zásahu.

Dva policisté, kteří se zranili při zákroku proti útočníkovi s nožem, mají jen lehká zranění. Rány na nohou jim způsobily odražené kulky ze zbraní jejich kolegů. Učitelka, která je stejně jako obě zraněné děti v péči lékařů na operačním sále, je podle TV Markíza ve velmi vážném stavu.

Zraněný chlapec a dívka navštěvují první stupeň základní školy. Původní informace hovořily o tom, že o život bojuje ředitelka školy. Ty byly ale nepřesné, útočník vážně zranil učitelku Renátu H.

Útočník se měl snažit s nožem v ruce dostat k učitelce. V tom se mu snažil zabránit školník a zástupce ředitelky, kterého mladík poté ubodal. "Šli jsme okolo a slyšeli jsme výstřely. Utekli jsme za barák," popsal jeden ze svědků tragédie.

Zraněnou dívku sanitka odvezla na jednotku intenzivní péče Kliniky dětí a dorostu Univerzitní nemocnice Martin. Chlapec leží na Klinice dětské anesteziologie a intenzivní medicíny.

Související obsah

S 22letým mužem, který útočil, měly být podle slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského problémy již v dříve. "Měli s ním v minulosti problémy. I vzhledem k časovému odstupu to vypadá tak, že tento žák měl psychické problémy," prohlásil Lučanský. Branislav Zacharides, primátor Vrútek, však tvrdí opak. Podle něho šlo o zcela bezproblémového žáka.

Kamarád útočníka TV Markíza řekl, že měl sklony k agresivitě. Že by například bral drogy, ale popřel. Dle předběžných závěrů vyšetřovatelů útok zřejmě plánoval sám. Policisté v domě, kde mladík žil, provedli důkladnou prohlídku. Motiv jeho jednání však neodhalila. Otec útočníka se zhroutil.

Útočníka zasahující policisté zastřelili před budovou školy, když se pokusil utéct.

Zdroj: Profimedia

Ve slovenských médiích se objevily spekulace, zda byl zákrok policistů adekvátní. Podle tamního ministra vnitra Romana Mikulce rozhodně ano. "Zákrok byl zcela opodstatněný a myslím, že byl vykonaný tak, jak říkal i policejní prezident. V souladu s taktikou, na kterou jsou policisté připravovaní," prohlásil Mikulec s tím, že oceňuje jejich schopnost i v tak vypjaté situaci zachovat chladnou hlavu.

  

Vedení školy kvůli tragédii vyhlásilo ředitelské volno. Na jak dlouho, zatím neuvedlo. Ve čtvrtek od 20 hodin plánuje část obyvatel Vrútek společné setkání. Chtějí zapálit svíčku na počest statečného učitele Jarka, který kolegy a žáky bránil vlastním tělem. Na gymnáziu prý učil matematiku.

Související obsah

Žilinský inspektorát práce událost vyšetřuje jako smrtelný pracovní úraz. Ministr školství Branislav Gröhling plánuje diskuzi s řediteli slovenských škol na téma bezpečnosti.

Obyvatelé Vrútek jsou tragédií šokováni. "Devět let jsem navštěvoval tuto školu. Rozum mi zůstal stát a nedokážu tuhle informaci zpracovat. Absolutně si neumím představit ten strach, tu hrůzu zažít na vlastní kůži ať už z pozice žáků nebo samotných učitelů," vyjádřil se na facebooku jeden z nich.


Policejní prezident Milan Lučanský v nemocnici navštívil policisty zraněné při zásahu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz