Domácí

Dárců krve stále není dost, lidé mohou získat bonusy i doživotní rentu

Dárců krve stále není dost, lidé mohou získat bonusy i doživotní rentu
Zdroj: Profimedia

V Česku je v nemocničních transfuzních zařízeních evidováno přibližně 270 tisíc dárců, je to stále o 100 tisíc méně, než by byl ideální stav dle doporučení Rady Evropy. Nejvíce v registru chybí mladí lidé. Za darování krve, plazmy a kostní dřeně jsou často nabízeny finanční bonusy, v některých případech i doživotní "bonusová renta".

K dnešnímu dni je například v Českém národním registru dárců kostní dřeně zaregistrováno skoro 98 tisíc dárců, kteří jsou připraveni zachránit někomu dalšímu život. Dárcovská centra i pojišťovny se snaží získat do registrů další dobrovolníky. Nejvíce v registrech chybí mladí lidé.

"Ve zdravotní pojišťovně RBP se snažíme ke změně této situace přispět mimo jiné formou speciálních bonusů. Našim pojištěncům - dobrovolným dárcům krve, plazmy a kostní dřeně proto nabízíme finanční příspěvky v roční výši až 6 tisíc korun, konkrétně 3 tisíce korun pro dárce krve a další 3 tisíce korun pro dárce kostní dřeně," sdělil výkonný ředitel zdravotní pojišťovny RBP Antonín Klimša.

Peníze mohou klienti využít například na úhradu péče u zubaře nebo některých očkování, na nákup zdravotnických prostředků, léčivých přípravků a doplňků stravy i na pořízení vícedenních ozdravných pobytů v Česku a na Slovensku. Prvodárci také od pojišťovny dostanou příspěvek ve výši 1213 korun.

Související obsah

Při splnění stanovených kritérií mají někteří dárci v RBP garantovánu doživotní "bonusovou rentu" ve výší 2,5 tisíce korun, přitom není ani vyžadováno aktivní dárcovství.

Různé bonusy a odměny pro dárce krve, kostní dřeně a plazmy nabízí nejen pojišťovny a odběrová centra, ale také celá řada společností, které nemají se zdravotnictvím nic společného. Jsou to například slevy v MHD, slevy na vstupy do různých podniků či jejich služby a mnoho dalších výhod.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz