Domácí

Úspěch české armády! Poprvé velí spojenecké vojenské misi

Úspěch české armády! Poprvé velí spojenecké vojenské misi
Zdroj: Armáda České republiky

Česká armáda poprvé v historii povede spojeneckou zahraniční misi. Velet jí bude brigádní generál František Ridzák, funkci mu v pátek předá portugalský předchůdce.

Velitelství výcvikové mise Evropské unie v Mali bude tvořit 40 příslušníků českého ministerstva obrany. V týmu jsou kromě vojáků i tři civilní odborníci - politický poradce, poradkyně pro lidská práva a genderové záležitosti a soudní znalec v oboru francouzského jazyka.

Kromě nich na misi vyrazili zdravotníci a vojenští lékaři, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista, tiskový mluvčí, ale i členové bojových jednotek na taktické úrovni. Ve velení jsou celkem tři ženy, 17 důstojníků pak ovládá anglický i francouzský jazyk.

Ridzák ale bude v čele celé mise, kterou tvoří více než 700 vojáků ze zhruba dvacítky zemí, Čechů v ní slouží přibližně 120. "Je to poprvé, kdy se Česká republika ujme takto významné pozice v rámci společných misí EU či NATO," oznámila armáda.

Za cíl si projekt EU klade výstavbu a výcvik malijské armády, která bojuje proti tamním islámským radikálům. Kromě toho vojáci brání výcvikový kemp v Koulikoru nebo zajišťují opatření proti šíření koronaviru.

Související obsah

Český tým bude v pořadí 15. ve velení mise, převezme ho v pátek od portugalských kolegů. Ridzákovi funkci předá portugalský generál João Boga Ribeiro. 40členný tým do africké země směřoval už od dubna, poslední část přiletěla 28. května.

Armáda postupně modernizuje, má koupit 52 nových děl. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz