Klíšťata

Revoluce v boji s klíšťaty: Český vědec našel jejich slabé místo!

Čeští vědci změnili pohled na klíšťata. Jako první na světě dokázali, že klíště americké kromě krve pije i vodu. Dokonce je přitom natočili a vyvinuli recepturu postřiku, který by se dal proti parazitům využít. Teď testují, jestli se stejně chovají i klíšťata žijící u nás.

Profesor Žůrek na objev celosvětového významu přišel úplnou náhodou. Klíšťata skladuje v lednici a v jedné ze zkumavek se vysrážela voda. Všiml si, že paraziti se kolem kapky začali shromažďovat. Pitva potvrdila, že ve střevech mají vodu a díky tomu déle přežijí.

"Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně běžně chcípnou za několik týdnů ale žili několik měsíců díky vodě,“ říká mikrobiolog Luděk Žůrek.

Související obsah

Tým vědců z brněnské veteriny hned začal vymýšlet, jak by se chování klíštěte dalo využít v praxi. Smíchali koktejl složený z dusičnanů a zjistili, že klíšťata mohou tímto postřikem cíleně hubit. Klíště, které pije vodu, se vyskytuje na celém území Spojených států. Vědci teď testují i druhy které žijí u nás. Klíště obecné se zatím vody ani nedotklo, ale šanci dávají zavlečeným druhům – třeba obřímu tropickému klíštěti, které může mít velikost až dva centimetry.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz