Domácí

V Česku výrazně ubývá včelstev, může se to podepsat na ceně medu

V Česku ubývá včelstev, hrozí tak nedostatek domácího medu. Včely hynou na infekce, je jich tím pádem málo a to láká zloděje. Podle některých včelařů se majitelé včelstev dokonce okrádají i navzájem.

Někdo si bez něj neumí ani představit ranní čaj. Teď hrozí, že tahle pochoutka bude zase dražší. Včely kvůli nemocem hynou a úly se i s včelstvy kradou.

"Za tím musí být včelaři, protože laik by nevěděl, jak to včelstvo uchopit. Pokud krádeže mají na svědomí skupiny, tak minimálně jeden ze členů musí být včelař," myslí si Česlav Valošek z Českého svazu včelařů v Albrechticích.

"Na konci minulého týdne přijali policisté oznámení o kráděži dvou kusů včelstvech a dvou úlů, ke krádeži došlo v obci Frýčovice," sdělila mluvčí policie Karolína Bělunková.

"Je důležité, aby každý kupoval včelstva s certifikátem. Pokud si koupí včelstvo bez dokumentu, tak si koupí včelstva nemocná nebo jinak nakažená a ty včelky zalítávají do jiných úlů, tak to přenáší," doplnil Valošek.

Související obsah

České včely momentálně trápí roztoč varroa, který na ně přenáší virózy a jim se pak nevyvinou třeba křídla nebo tukové tělísko. Vědci se pomocí rozsáhlého sběru dat od včelařů snaží zjistit příčiny šíření nemoci a vyčíslit celkové ztráty.

"Letošní ztráty včelstev jsou nejvyšší od roku 2013, kdy byl zahájen jejich pravidelný monitoring," uvedla mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Nejvyšší ztráty jsou v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde uplynulou zimu nepřežilo zhruba 30 procent včelstev. Naopak nejnižší ztráty okolo 10 procent evidovali včelaři v Pardubickém kraji a na Vysočině. S úhyny tak bude souviset nižší produkce medu a tím i nárůst cen.

Barbara Hanousek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz