Počasí

Čerpadla hasičů běžela celou noc. Hladiny řek už se vrátily do normálu

Po víkendových silných bouřkách, které doprovázely přívalové deště, měli hasiči především na východě Čech spoustu práce. Dokonce si vyžádali posily. Na několika místech i v pondělí ráno zůstávaly zvýšené hladiny řek. Během dne všechny klesly pod 1. povodňový stupeň.

Po pondělním poledni zůstával povodňový stupeň už jen na řece Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Hydrologové hlásili pohotovost, tedy druhý stupeň. K večeru už se ale přiradila k ostatním a na území Česka jsou tak všechny hladiny potoků, bystřin a řek zpátky v mezích normálu.

"I celou noc z neděle na pondělí profesionální i dobrovolní hasiči zasahovali ještě na zasažených místech po lokální bouři, kterou byl nejvíce postižený Heřmanův Městec, dále Jezbořice, Lhota u Přelouče, Škudly, Třebosice. Tady totiž obyvatele ohrožovala říčka Bylanka," uvedla v pondělí ráno mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Hasiči dokonce v neděli večer požádali o pomoc kolegy ze sousedního Královéhradeckého kraje, kteří vyrazili odklízet následky bleskové povodně do Lhoty u Přelouče. Velkokapacitní čerpadlo tu běželo celou noc.

"Od nedělních 19 hodin do pondělních 7 hodin ráno přibylo dalších 22 výjezdů v souvislosti s odstraňováním následků krupobití, které se v neděli přehnalo přes Pardubický kraj. Odčerpávat vodu a odstraňovat následky bouřky budou hasiči ještě po celé pondělí," uvedla Horáková.

Související obsah

"V neděli jsme zaznamenali velmi silné, až extrémní bouřky. Nejvíce napršelo v Konárovicích u Kolína - do 129 mm (115 mm za 2 hodiny), dále měl Měděnec v Krušných horách 86 mm a Nové Město na Moravě 69 mm," informoval v pondělí ráno na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Déšť také částečně vyplavil pražskou zoologickou zahradu. "To je opravdu děs. Ještě ani neskončila omezující opatření kvůli koronaviru a už nám kus zoo propláchl příval vody od Bohnic," postěžoval si šéf zahrady Miroslav Bobek.

Druhý stupeň povodňové aktivity hlásili hydrologové před osmou hodinou ráno z říčky Novohradky v Úhřeticích na Chrudimsku, kde hladina pomalu stoupala celou noc.

První stupeň byl hlášený také z Doubravy v Bílku na Havlíčkobrodsku, ze Svratky v Dalečíně na Žďársku, z Loučky/Bobrůvky v Dolních Loučkách na Brněnsku a také ze Svratky ve Veverské Bítýšce a v Brně-Poříčí. O hodinu později už hladina v Dalečíně a v Dolních Loučkách spadla na normální hodnoty, po deváté hodině ráno i ve zmíněné Veverské Bítýšce.

Bouře v neděli nejvíce udeřily na Chrudimsku, odkud hasiči museli mimo jiné evakuovat obyvatele nebo klienty domova pro seniory.

Vytopený domov pro seniory v Heřmanově Městci:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz