Domácí

Při povodni unikla u Chrudimi nafta. Obce varují před používáním vody

Při povodni unikla u Chrudimi nafta. Obce varují před používáním vody
Zdroj: Tomáš Vitto Vítek

Obce Heřmanův Městec a Kostelec u Heřmanova Městce se po povodních potýkají s daším problémem. Došlo zde k úniku nafty do Podolského potoka. Obce proto své obyvatele vyzývají, ať nepoužívají vodu ze studen, neboť může být kontaminovaná.

Nafta při povodních unikla do rozvodněného koryta potoka z areálu Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce na Chrudimsku. "V areálu probíhají sanační práce na odstranění úniku ropného produktu," informovala starostla Kostelce Eva Jiráková.

"Nedoporučuji vodu ze studní v blízkosti Podolského potoka používat jako pitnou. Prosím v případě možnosti odebírat vodu z řádu," varuje Jiráková obyvatele Kostelce. K obezřetnosti vyzývá i sousední město Heřmanův Městec, kterým potok rovněž protéká.

"Na základě zjištěných skutečností doporučujeme na území obce Kostelec u Heřmanova Městce a města Heřmanův Městec, nepoužívat vodu ze studní individuálního zásobování pro pitné i užitkové účely a povrchové vody z Podolského potoka nepoužívat na zálivku, a to až do odvolání," informovalo vedení Heřmanova Městce.

Související obsah

"Vybrané studny a Podolský potok budou pravidelně monitorovány a výsledky rozborů budou předávány vodoprávnímu úřadu Městského úřadu Chrudim k vyhodnocení dalšího postupu," dodalo město.

Se zachytáváním uniklých látek pomáhají hasiči. V noci v Klešicích postavili nornou stěnu. "S ohledem na popovodňovém možnosti toku Podolky ji budou postupně přesouvat blíže ke zdroji," uvedlo vedení Heřmanova Městce.

Obě obce v neděli zasáhly přívalové deště, které měly za následek povodně. V Heřmanově Městci přetekla hráz rybníka, hasiči tak museli evakuovat domov pro seniory. Původní informace hovořily o protržení hráze.

Jak povodně zasáhly Heřmanův Městec se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz