Domácí

Ovoce zdražuje nejrychleji za 10 let. Nejvíc letí vzhůru kiwi a mandarinky

Ovoce zdražuje nejrychleji za 10 let. Nejvíc letí vzhůru kiwi a mandarinky

Po zelenině letí v Česku vzhůru také ceny ovoce. Oproti loňsku jsou i dvojnásobné a zlepšení je v nedohlednu. Koronavirus totiž stále brání zahraničním pracovníkům, na nichž je podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) tuzemská produkce závislá, dostat se přes hranice.

Kilo kiwi vyšlo na začátku roku na 35 korun, dnes za něj dáte téměř 75 korun. Ve zdražení platí za šampiona, cena vzrostla o 109 procent. V závěsu je mango za 42 korun oproti 23 před koronavirovou krizí, na 58 korun vás vyjdou mandarinky. Přitom ještě nedávno stály jen 32 korun.


Podle hlavního ekonoma NERV Lukáše Kovandy si za ovoce citelně připlatíme přinejmenším do konce letošního roku.


Na vině je nedostatek zahraniční pracovní síly, které stále brání koronavirus volně překračovat hranice. Jde zejména o lidi z balkánských zemí, Ukrajiny nebo severní Afriky. „Musí se zapojit domácí obyvatelstvo, které je zpravidla citelně dražší a v řadě případů méně pracovně zdatné a výkonné,“ vysvětlil Kovanda s tím, že podobná situace panuje napříč celou Evropskou unií.

Související obsah


Problém je i technologického rázu. Ruční práce sběračů je prý zatím nenahraditelná. A rybízové kombajny nebo setřasače višní či švestek nejsou tak efektivní jako lidé. Třeba jablka a meruňky sklízet jinak než ručně ani nejde.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz