Zajímavosti

Oblohu rozzářili červení skřítci! Úzasný jev nad Tatrami zachytil Čech

Oblohu nad Slovenskem o víkendu rozzářili červení skřítci, které mohli pozorovat i lidé v Česku. Vyfotit je se povedlo více lidem, přestože se zachycuje jen obtížně. Byl mezi nimi i Martin Popek.

Víkendové bouřky nepřinesly jen záplavy a spoušť. Lidé mohli na obloze pozorovat takzvané červené skřítky nebo trolly (sprites). Jde o rozsáhlé elektrické výboje nad bouřkovými mraky, které nejsou tak neobvyklé. Je ale těžké je "ulovit".

Při poslední bouřce se skřítci vyskytovali především nad nejvyššími slovenskými horami a zachytit na snímku se je povedlo více pozorovatelům. "Víceméně ten střed Slovenska a ty nejzajímavější úkazy byly přímo nad Tatrami," popsal jeden z nich pro TV Markíza.

Skřítky vyfotil Martin Popek z observatoře v severomoravské obci Nýdek. "Je to velmi vzácné, protože životnost takového blesku je jenom jedna padesátina sekundy," doplnil s tím, že k zaznamenání těchto jevů jsou potřeba velmi citlivé kamery.

Související obsah

Červení skřítci vznikají během silných bouřek. Trvají tak kratičkou dobu, že si jich většina lidí ani nemůže všimnout. "Tento světelný efekt se vyskytuje přibližně ve výškách mezi 50 až 90 kilometry nad zemským povrchem," informoval meteorolog.

Martin Popek má na svém kontě už několik podobných úlovků. Zachytit se mu podařilo i ty, které byly od observatoře vzdálené až 700 kilometrů. "Je to takový desítky vysoký světelný mrakodrap," vysvětlil meteorolog, jak je to možné.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz