Domácí

Historici "načerno" značili zemské hranice, hejtmanovi se nápad líbí

Historici "načerno" značili zemské hranice, hejtmanovi se nápad líbí
Zdroj: Policie ČR

Kauza dvojice historiků, kteří v Pardubickém kraji na silnicích vyznačovali hranice Čech a Moravy a hrozil jim rok za mřížemi, má pokračování. Pardubickému hejtmanovi Martinu Netolickému (ČSSD) se nápad zalíbil a rád by označení zaplatil z peněz kraje.

Dvojici historiků z Brněnska napadlo, že na silnicích první třídy v Pardubickém kraji vyznačí zemskou hranici mezi Čechy a Moravou. Akci zahájili v noci z 30. dubna na 1. května.


"Včera jsme sdělili podezření ze spáchání přečinu poškozování cizí věci dvěma mužům z Brněnska. Jednomu věku 34, a druhému 38 let. Pro svou grafickou činnost si vybrali silnice I/34 v katastru obce Vendolí a I/35 v katastru obce Opatovec na Svitavsku," uvedl policejní mluvčí Ondřej Zeman 19. května. Historikům hrozil až rok za mřížemi, pak byl ale případ překlasifikován na přestupek.

Historici vyznačili hranici na silnici:

Zdroj: Policie ČR


Nápad s vyznačením hranice se zalíbil pardubickému hejtmanovi Martinu Netolickému. "Jsem přesvědčený, že se jedná o počin, který není nijak společensky nebezpečný a navíc upozorňuje na historii, která mne dlouhodobě zajímá," uvedl.

Související obsah

Upřednostňuje možnost vyznačit hranice hnědými cedulemi. Ty by se mohly objevit u silnic první a druhé třídy na asi deseti místech. Zatímco dvojky si může pořešit kraj, jedničky spadají pod Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Netolický proto svolal schůzku s historiky, zástupci kraje a ředitelem pardubické správy ŘSD Bohumilem Vebrem.


"Jedná se o natolik zajímavou záležitost, že bychom mohli z rozpočtu Pardubického kraje zafinancovat výrobu a osazení těchto značek na vybraných místech. V minulosti jsme již něco podobného učinili a myslím si, že poté, co si vyjasníme jednotlivá místa a domluvíme se se starosty obcí a dalšími partnery, tak bychom mohli být investorem i v tomto případě,“ dodal Netolický.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz