Domácí

Veterináři varují před nebezpečnou pomazánkou! Obsahuje známý jed

Veterináři varují před nebezpečnou pomazánkou! Obsahuje známý jed
Zdroj: Profimedia

Na českém trhu se objevila sýrová pomazánka, která může způsobit vážné zdravotní potíže. Odborníci v ní objevili bakterii, která produkuje jed botulotoxin. Varovala před ní Státní veterinární správa (SVS).

Potenciálně zdravotně nebezpečná pomazánka se do Česka dostala z Velké Británie. Zákazníci ji mohli koupit ve třech různých příchutích, prodával ji obchodní řetězec Iceland. Veterinární správa varuje, aby lidé výrobek rozhodně nejedli a vrátili ho do prodejny.

"Přestože se nález má týkat jen malého množství výrobku, v případě ČR jde o cca 150 balení, z trhu jsou preventivně stahovány veškeré šarže," informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Pomazánku vyrábí společnost Primula Ltd. Češi mohli koupit výrobky s názvem Primula Original Cheese, Primula Light Cheese, Primula Cheese Jalapeno, všechny v balení po 150 gramech.

Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Veterináři se o nebezpečném zboží dozvěděli prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF). Kromě Česka dovážel výrobce pomazánky i do dalších evropských zemí. Bakterie se do balení měla dostat kvůli "chybě ve výrobě".

Související obsah

Botulotoxin, známý také jako "klobáskový jed", způsobuje otravu botulismus. Vzniká pouze za nepřítomnosti vzduchu a z potravin se nejčastěji může vyskytnout ve špatně tepelně opracovaných konzervách, uzeninách či mořských plodech.

Jak vzniká italský sýr mozzarella? Podívejte se na reportáž z Víkendu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz