Domácí

Se sklizní ovoce to vypadá bledě. Čeho bude letos nejméně? PŘEHLED

Se sklizní ovoce to vypadá bledě. Čeho bude letos nejméně? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Podle prvních odhadů bude letošní sklizeň většiny druhů ovoce v České republice podprůměrná. Nejhůř to vypadá s meruňkami - oproti pětiletému průměru bude úroda zhruba třetinová. Naopak švestek nebo agreštu by mělo být víc než dost.

Údaje vyplývají z prvních zpracovaných odhadů evidovaných v Registru sadů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Odhad sklizně ovoce je platný k 15. červnu a zatím to vypadá, že meruněk bude výrazně pod pětiletým průměrem. Ve srovnání s roky 2015 - 2019 letos bude sklizeň tohoto druhu ovoce na 34 procentech (viz tabulka níže).

Špatně to vypadá i se sklizní třešní, která letos podle odhadu bude činit 48 procent průměru, a broskví, která je na 68 procentech. Podprůměrná úroda zřejmě čeká i jablka (88 procent). "V jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, jejíž průměrný výnos se za poslední rok navýšil přibližně o čtvrtinu a druhou nejpěstovanější je odrůda Gala," uvádí mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

Úroda hrušní se odhaduje na 94 procent průměru. "Větší výkyvy jsou zřejmé v jednotlivých regionech, kdy především na jižní Moravě došlo k vysokému poškození zejména třešní a meruněk působením pozdních jarních mrazů. Ty ovlivnily i jádroviny, zejména pokud jde o kvalitu plodů," dodává Kršková.

Související obsah

Švestkám se ale letos daří, jak se zdá. Jejich úroda je na 105 procentech pětiletého průměru, bude jich je zřejmě méně než v loňském roce. "V prvních dvou červnových dekádách se na území ČR vyskytly extrémní úhrny srážek místy provázené krupobitím. Z tohoto důvodu lze očekávat pokles výnosů a kvality produkce, což se může projevit již v záříjovém odhadu sklizně jádrovin," vysvětluje Kršková.

Ovoce od začátku letošního roku prudce zdražuje, oproti loňskému roku jsou ceny i dvojnásobné. Nejvíc podražilo kiwi, mandarinky, mango a limetky. Jedná se tedy převážně o ovoce z dovozu, přičemž na cenách se podepsala především opatření spojená s pandemií koronaviru.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz