Domácí

Politici se přou o pomoc Smartwings! Rozbroje pokračují i uvnitř vlády

Případnou státní zárukou za úvěr pro společnost Smartwings se bude ve středu zabývat sněmovní hospodářský výbor. Někteří jeho členové prý téma budou navrhovat i jako mimořádný bod další schůze Sněmovny. Zda pomoci, nebo nepomoci letecké společnosti, se zatím neshodnou ani členové vlády.

"Počítáme s tím, že ta pomoc by měla být v řádu okolo 800 milionů až miliardy korun formou záruky u Komerční banky, nejedná se o dar,“ řekl minulý čtvrtek po jednání Poslanecké sněmovny ředitel Smartwings Roman Vik.

Minulý týden absolvoval jednání v rámci sněmovního podvýboru pro letectví, nyní se případnou státní pomocí bude zabývat hospodářský výbor Sněmovny. Podle předsedy výboru je ale státní záruka za úvěr problematická.

Související obsah

"Já za sebe můžu říct, že budu žádat, aby minimálně část společnosti přešla do rukou státu. Jinak nemohu pro takovou garanci zvednout ruku. Jsem přesvědčený o tom, že někteří poslanci z hospodářského výboru navrhnou mimořádný bod na projednávání další schůze Sněmovny,“ řekl poslanec Radim Fiala (SPD).

Případnou pomoc pro Smartwings v posledních týdnech řeší ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Krach společnosti by podle něj vyšel na 1,2 miliardy korun. Původně mělo být o případné pomoci jasno do konce června. Zda ale ministr návrh příští týden vládě předloží, není ještě jasné.

"Zatím nevíme,“ krčí Havlíček rameny. A neví se ani to, jestli případnou pomoc schválí vláda, nebo se jí bude zabývat i Sněmovna.

"Nevíme přesně, jestli by to bylo přes Sněmovnu nebo pouze rozhodnutím vlády nebo přes Investiční banku. Nejprve se musíme shodnout, zda chceme nějak pomoci, a potom si najdeme nějaký model,“ vysvětlil Havlíček.

Stejně jako se neshodnou poslanci, neshodnou se ani někteří členové vlády. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nevidí důvod pomáhat soukromé společnosti.

"Doufám, že k tomu nedojde. V tuto chvíli trvám na tom, že my jednotlivým firmám nepomáháme a věřím, že to tak zůstane,“ zdůraznil Zaorálek.

"Je to těžká debata. Rádi bychom, aby se rozlítal trh a aby se vracel do starých dobrých kolejí,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Nadšená z případné státní záruky není ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která si prý nedovede představit, že by se státní záruka za úvěr žádala pouze pro jedinou firmu. Necelou polovinu akcií ve společnosti Smartwings vlastní čínská společnost CITIC Group.

Na záchranu potřebují aerolinky přes dvě miliardy korun, dvě třetiny jsou akcionáři připraveni do společnosti vložit, na třetinu žádají státní záruku za úvěr.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz