Domácí

Do Česka se dostává stále více obřích klíšťat! Mohou mít až 2,5 centimetru

Do Česka se dostává stále více klíšťat z jihu Evropy nebo dokonce z Afriky. Tato cizokrajná klíšťata se mohou nasát až do velikosti dvou a půl centimetru.

Klíšťata rodu Hyalomma se objevila především v teplých oblastech Čech a Moravy. Poznáte ho snadno, oproti běžnému klíštěti obecnému je totiž nezvykle obrovské.

"Je to velikánské klíště, které se běžně vyskytuje v jižní Evropě," vysvětlil parazitolog Přírodovědecké fakulty UK Jan Votýpka.

Tento exotický druh prý v Česku velké riziko pro člověka nepředstavuje. Dospělé klíště saje na velkých kopytnících, to znamená na koních nebo na dobytku. Výjimečně může sát i na člověku. Většina lidí se případných nemocí, které klíště přenáší, ani nebojí.

Významně větší klíště je i piják lužní, na něj je možné v Česku narazit stále častěji. Na sobě má nápadný štítek.

Související obsah

"V současné době sledujeme zejména i pijáka lužního, kerý se vždy vyskytoval na té nejjihovýchodnější části našeho území. Zjišťujeme ale, že tenhle piják lužní je mnohem běžnější," doplnil Votýpka.

S monitoringem těchto nových druhů klíšťat může pomoci i veřejnost. "Lidé mohou tato klíšťata jednak nafotit a poslat je na stranku najdipijak.cz. Pokud se jim povede objevit Hyalommu, byly bychom vděční, kdyby nám ji dokázali poslat," uvedl Votýpka.

Klíště, které donesl váš čtyřnohý kamarád domů, můžete odnést k veterináři k případnému rozboru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz