Zahraničí

Ukrajinu a Balkán zasáhly ničivé povodně. Nejméně dva lidé zemřeli

Po povodních, které v minulých dnech zasáhly střední Evropu, se ničivý živel přesunul na Ukrajinu a Balkán. Také tam voda brala životy a vyháněla rodiny z domovů. V některých místech zůstali lidé bez plynu, vody i elektřiny.

Více než 50 obcí na Ukrajině skončilo pod vodou po několikadenních silných deštích. Záplavy zasáhly hlavně západní část země. Rozvodnily se horské řeky, které zničily přehrady, mosty a silnice. V některých vesnicích zmizely cesty přímo pod nohama. Poničené jsou také vodovody a plynovody.

Místní úřady zatím potvrdily dvě oběti a jednoho člověka pohřešují. Nejsilnější deště ale Ukrajinu zasáhly ve středu a je tedy možné, že čísla ještě porostou. "To je strašné. Jsem v šoku. Nikdy před tím jsem nic takového neviděl. Voda s sebou unáší obrovské trámy. Je to šílené," lamentuje jeden z místních.

Nouzový stav platí také v některých oblastech Srbska. Voda tam zaplavila přes 700 domů. "Hladina vody se začala dramaticky zvedat, stále stoupá a způsobuje vážné problémy. Aktuálně je odříznutých hodně vesnic a domů," uvedl zástupce hejtmana Momcilo Mitrovic.

Související obsah

Více než 70 rodin muselo opustit domovy. Řeky se vylily z koryt a strhávaly silnice a mosty . Zvýšená hladina v kombinaci s mohutným mostem byla ničivou kombinací pro lodě, které uplavaly majitelům. Pod vodou jsou i oblasti v sousední Bosně a Hercegovině. Na některých silnicích je omezený provoz. Voda zaplavila asi 40 budov.

Aktuální povodně připomněly Balkánu zkázu z roku 2014, kdy se region ocitl pod největší vodou za posledních 120 let. V Bosně a Hercegovině tehdy živel postihl více než milion lidí. Voda vyplavila i nášlapné miny z dob války v bývalé Jugoslávii. V ohrožení bylo několik klíčových elektráren. Povodně si tenkrát vyžádaly pět desítek obětí.

Filip Šusta, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz