Zahraničí

Odsoudil alkohol a pak se pořádně opil. Biskup měl v krvi 3,5 promile

Odsoudil alkohol a pak se pořádně opil. Biskup měl v krvi 3,5 promile
Zdroj: Profimedia

Polský katolický biskup Edward Janiak z Kališe si pěkně zavařil. Záchranáři ho před několika týdny převezli do nemocnice s podezřením na mrtvici. Ta se však nepotvrdila. Výsledky však poukázaly na fakt, že měl v krvi tři a půl promile alkoholu.

"Po vyšetření dostal infuzi, která církevního hodnostáře postavila na nohy, ještě v noci opustil nemocnici,“ informoval polský deník Gazeta Wyborcza.

Způsobil si však obrovskou ostudu, protože jen krátce před tímto incidentem vystoupil se svým projevem na kongresu o střízlivosti na téma "Alkoholismus – velké morální zlo.“ Ten organizovala polská katolická církev.

Související obsah

Tam veřejně odsoudil nadměrné pití alkoholu ve společnosti. Sám se však následně zvládl opít do němoty. Podle informací polského deníku nemohl biskup po příjezdu sanitky ani mluvit. Janiak tak předvedl v praxi známé přísloví. Přestože káže vodu, tak sám pije víno.

Není to však jediný problém, který za poslední dobu duchovní řeší. Janiak má patřit mezi hlavní aktéry kauzy pedofilie v polské církvi, o které pojednává dvoudílný dokumentární film režiséra Tomasze Siekelského. Nedávno vyšel právě druhý díl s názvem Hra na schovávanou.

Janiaka dokument vykresluje jako člověka, který několik let úmyslně kryl pedofilní činnost jednoho ze svých podřízených, kněze Arkadiusze, který měl pohlavně zneužít více chlapců ve věku od sedmi do třinácti let.

Kališského biskupa v současné době vyšetřuje nejen policie, ale také Vatikán. Podle portálu mu hrozí, že bude prvním polským biskupem, kterého Vatikán z funkce odvolá za utajování pedofilie v katolické církvi.


Připomeňte si případ českého kněze, kterého policie podezřívala z pedofilie v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz