Domácí

V ČR udeřily silné bouřky s kroupami. Vítr lámal stromy, hrozí i povodně

Do Česka opět dorazily bouřky, které by se měly v průběhu neděle prohnat celou Českou republikou. Místy je doprovázely i přívalové deště, krupobitý a silný vítr, který lámal stromy. Meteorologové také varují před povodněmi.

Liberečtí hasiči mají za sebou přibližně 20 událostí souvisejících s bouří Sylvia, která se dnes přehnala přes Liberecký kraj. Nejvíc práce měli na Semilsku a Jablonecku, kde do této chvíle vyjížděli k více jak deseti událostem. Převážně se jednalo o popadané stromy na komunikaci a dráty elektrického vedení. V Liberci hasiči zasahovali u pádu vzrostlého stromu na zaparkovanou dodávku, kterou strom téměř rozpůlil

Zdroj: HZS Libereckého kraje

V Poděbradech měl bouřky doprovázet prudký déšť a krupobití. I zde vítr polámal stromy. Na jednu ženu spadly větve, které jí způsobily lehčí zranění. Podle meteorologů byly okolo šesté hodiny večer bouřky nejintenzivnější na severovýchod od Nymburku.

Silné deště v poděbradech napáchaly velké škody. Na reportáž se podívete ZDE:

Také Pardubický kraj v neděli potrápila nepřízeň počasí. "Blesková přeháňka, prudký déšť a silný vítr. A je to tu opět: v jedenácti případech výjezdy na popadané stromy, nejhůře asi dopadlo zaparkované osobní vozidlo v Chrudimi. Se zdemolovaným autem si už majitel opravdu nezajezdí," uvedli pardubičtí hasiči.

"V dalších asi deseti případech jsme odstraňovali nebezpečné stavy, jako čerpání zatopených prostor, propadlá vozovka pod autem v Jungmanově ulici v Pardubicích nebo monitoring vodních toků. A to výstraha meteorologů zdaleka ještě nekončí. Dávejte na sebe pozor," varují.

Související obsah

Od nedělních třinácti hodin do osmi hodin večer je v platnosti výstraha před silnými bouřkami v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Před nimi varují meteorologové také od nedělních osmnácti hodin do pondělních tří hodin ráno v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod.," píše ČHMÚ na webu.

Od nedělních tří hodin odpoledne až do tří ráno v pondělí varují meteorologové před velmi silnými bouřkami v Praze a ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Libereckém,  Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Velmi silné bouřky mají udeřit v neděli kolem šesté hodiny večer také v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Výstražná mapa ČR: 

Zdroj: ČHMÚ

Aktuální výstraha varuje od nedělních devíti hodin večer také před povodňovou pohotovostí pro Pardubický (Králíky, Lanškroun, Žamberk), Olomoucký (Jeseník, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov). Její konec experti očekávají v úterý kolem poledne. Zejména na severu Moravy by se měly zvedat hladiny toků.

"Vlivem předchozího nasycení území a přicházejícím srážkám očekáváme vzestupy hladin a vodních toků s předpokládaným dosažením prvního až druhého povodňového stupně, na menších vodních tocích může dojít krátkodobě i k překročení třetího povodňového stupně," varují meteorologové.

Hladiny řek se však mohou zvednout také v dalších krajích. Výstraha před povodňovou bdělostí platí ve stejné době pro Středočeský (Čáslav), Jihočeský (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany), Plzeňský (Horažďovice, Sušice), Královéhradecký (Kostelec nad Orlicí), Pardubický (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto), Olomoucký (Hranice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Přerov) a Moravskoslezský kraj (Bílovec, Hlučín, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Ostrava, Vítkov) a Vysočinu (Chotěboř).

Související obsah

Vzestup hladin hrozí také v Pardubickém (Polička, Svitavy), Jihomoravském (Boskovice, Bučovice, Vyškov) a Olomouckém kraji (Konice, Prostějov) a na Vysočině (Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě).

Od pondělního rána meteorologové očekávají na území České republiky další vydatný déšť. "V noci na pondělí budou bouřky přecházet do vydatného deště s úhrny nad 30 mm/6h," informoval ČHMÚ na webu.

Výstraha před deštěm platí od pondělních tří hodin ráno do poledne pro Jihočeský a Pardubický kraj a pro Vysočinu. Vydatný déšť potrápí do pondělních čtyř hodin odpoledne také Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz