Politika

Milionové příjmy, ale i dluhy a úvěry! Podívejte se, za co utráceli politici

Byty, akcie i auta, ale také hypotéky a dluhy. Čeští politici loni utráceli peníze různě, jak vyplývá z majetkových přiznání, která museli podle zákona odevzdat do konce června. Podívejte se na ty nejvyšší či nejzajímavější příjmy a výdaje.

Poslanci a senátoři ve svých majetkových přiznáních vykázali statisícové příjmy, ale také stejně vysoké dluhy. Přiznání veřejných činitelů najdete zde. Stačí zadat jméno politika, který vás zajímá, a vyhledat dokument za příslušný rok. Redakce TN.cz připravila přehled zajímavých položek.

Nejvyšší příjem

Nejlépe na tom loni byl senátor Ivo Valenta (Soukromníci). Přiznal přes dvě miliardy korun, které pocházejí od 15 firem z celé Evropy, kde je Valenta společníkem, případně členem dozorčí rady. Nejznámější je loterijní společnost Synot, kterou vlastní.

Za tyto peníze "král hazardu" koupil třeba motocykl, který stál téměř 1,5 milionu nebo soubor starožitností za více než 3,5 milionu korun. Na spořících a termínovaných účtech má přes 430 milionů, v hotovosti pět milionů a v kolonce smlouvy o zápůjčce uvádí 269 milionů korun.


Související obsah

Největší dluh

Rekordmankou je v tomto ohledu poslankyně ANO Marcela Melková, která si půjčila od soukromého věřitele téměř 8,6 milionu korun. Dalších 400 tisíc musí splatit bance.

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) za loňský rok vykázal příjem téměř 215 milionů korun. Od holdingu Agrofert a firmy Imoba, které uložil do svěřenského fondu, mu na účtu přistálo více než 92 milionů korun, dalších téměř 15 milionů mu přišlo od švýcarské banky a necelých sedm milionů od lucemburské pojišťovny.

Kromě toho Babiš uvedl třeba i příjem 1300 korun od hnutí ANO a 350 korun od Honební společnosti Bžany. Takto malé částky podle zákona přiznávat nemusí. Na konci minulého roku měl předseda ANO na svém účtu 161 milionů, v "jiných pohledávkách" pak 82 milionů korun.

Související obsah

Nákupy pozemků

Do pozemků loni investoval čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Koupil lesní pozemky, vodní plochy i ornou půdu. Jeho příjmy, především z činnosti firmy Orlík nad Vltavou, dosáhly 41 milionů korun. Pozemky nakupoval také senátor TOP 09 Tomáš Czernin, který za ně utratil přes pět milionů. Vykázal příjem 6,5 milionu.

Auta

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček loni investoval 150 tisíc korun do automobilového veterána GAZ-21. Poslanec ANO a šéf Národní sportovní agentury si pořídil auta hned dvě, jedno za 1,6 milionu a druhé za 900 tisíc korun. Vůz koupil také šéf Trikolóry Václav Klaus mladší nebo předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Byty

Hypotéku 2,3 milionu splácí například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, za byt dala celkem 6,3 milionu korun. Jen o 700 tisíc méně stál byt pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, který si kromě hypotéky 4,5 milionu půjčil i od sourozenců. Byt za 2,5 milionu si koupila i poslankyně SPD Monika Jarošová, její úvěr činil 2,1 milionu.

Související obsah

Další zajímavosti

Předseda SPD Tomio Okamura poslal více než 2,6 milionu korun sám sobě. Mluvčí hnutí Barbora Zeťová pro portál Aktuálně.cz uvedla, že šlo o peníze z prodeje umělecké sbírky. A třeba poslanec ANO Patrik Nacher zase pořídil akcie Kofoly.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Politika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz