Domácí

Na Brněnsku vybudovali unikátní kravín. Má klimatizaci i porodnici

V Žabčicích na Brněnsku vyrostl jeden z nejmodernějších kravínů v republice. Budovu nechala postavit Mendelova univerzita v areálu školního zemědělského podniku. Stála téměř 20 milionů korun. A zvířata se tam prý mají opravdu přepychově.

Šťastná kráva nebučí. A v Žabčicích je takových několik desítek. "Když přijdete a v kravíně bučí kráva, tak ta kráva je nespokojená, tady je klid," popsal agronom Jakub Doležal.

Převratnou Pláničkovu metodu, kterou zkoušeli v Hošticích, tam ale nepraktikují. Zato vsadili na přírodní klimatizaci.

"Normálně si lidé myslí, že kráva musí být v teple, že jí to vyhovuje, ale popravdě víc jak 20 stupňů je pro krávu už tepelným stresem," říká zootechnička Kristýna Tučková.

Související obsah

Zatímco v ostatních kravínech jedou naplno ventilátory, a i tak je tam na padnutí, tady profukuje chladný větřík. Budova má totiž izolovanou střechu, která většinu tepla pohltí. Ve střeše je navíc i otvírací štěrbina, která zlepšuje cirkulaci vzduchu.

"Je to pro ně vlastně takový velký přístřešek, kde se můžou schovat, kde v létě nebudou na přímém slunci a nebudou tak spařené," popsala Tučková.

Boční stěny se zatahují jen když moc fouká, prší, nebo pak na zimu. Ve stáji je 15 druhů plemen, které odpočívají přímo na slámě. Mají taky stále otevřená vrata do venkovního výběhu.

Související obsah

V kravíně je i takzvaná porodna, kam se umisťují krávy, aby mohli chovatelé dohlédnout na správný průběh porodu. Obyvatelky stáje vypadají opravdu spokojeně, snad jedině osmidenní telátko má trochu hlad.

Jak se takové tele krmí, si vyzkoušela i reportérka TV Nova. "Musíme mít láhev, kterou ho nakrmíme. Zkontrolujeme teplotu, což znamená rukou, popřípadě teploměrem. Mlíko nesmí být moc horké ani studené, ideální je 38 stupňů," zněly instrukce zkušené pracovnice kravína.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz