Zahraničí

Jak vypadá západ slunce na jiné planetě? NASA vytvořila úžasné simulace

Mnoho lidí si rádo vychutná západy slunce, americká vesmírná společnost NASA nyní nabízí unikátní možnost zjistit, jak takové západy vypadají na jiných planetách. Kromě planet naší soustavy se můžete podívat i například na západ slunce na TRAPPIST-1e, což je nedávno nalezená exoplaneta.

Zajímalo vás někdy, jak vypadá západ slunce na jiných planetách? Vědec NASA Geronimo Villanueva v rámci testování modelovacího nástroje vytvořil simulace pro budoucí mise na Uranu. Právě díky tomuto nástroji budou moci vědci lépe analyzovat data při budoucích misích.

Animace ukazují pohled někoho, kdo je přímo na povrchu planet, které se ve videu objevují. "Jak se světy postupně otáčí směrem od světla, fotony se rozptylují v závislosti na jejich energii a typech molekul v atmosféře. Výsledkem je krásná paleta barev, která by byla viditelná pro ty, kteří na těchto světech stojí," vysvětluje NASA.

Na videu se objevuje například západ na Marsu, kde je viditelné sluneční halo, západ produkuje barvy od hnědé až do modré, protože prachové částice na Marsu rozptylují podle NASA modré světle efektivněji.

Související obsah

Nástroj je součástí Generátoru planetárních spekter, díky kterému vědci zkoumají, jak se světlo šíří atmosférami planet, exoplanet, měsíců a komet.

Na prvním videu, které simuluje pohled širokoúhlou kamerou, si můžete všimnout tečky, která reprezentuje pozici Slunce. Druhé video nabízí méně technický pohled na mimozemské západy.

Autor: Geronimo Villanueva/James Tralie/NASA's Goddard Space Flight Center

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz