Domácí

Do popelnic házíme až 20 procent potravin, ukázal průzkum v Brně

Do popelnic házíme až 20 procent potravin, ukázal průzkum v Brně
Vědci v Brně sledují plýtvání potravinami

Už rok vědci z brněnské Mendelovy univerzity ve spolupráci s firmou SAKO, která v moravské metropoli sváží odpad, zkoumají míru plýtvání potravinami. Monitorování obsahu černých popelnic přineslo první výsledky. Na skladbě vyhozených věcí se v uplynulých měsících podepsal i nouzový stav kvůli epidemii koronaviru.

Unikátní výzkumný projekt rozjela Mendelova univerzita loni v červnu. Vědce zajímalo, jak moc plýtvají Brňané jídlem. Kromě firmy svážející ve městě odpad spolupracovali i se společností Green Solution, která se zabývá odpadovým hospodářstvím.

Prvotní výsledky jsou až alarmující. "Překvapujícím zjištěním bylo, že obsah popelnic někdy obsahoval téměř 20 procent potravin," uvedla mluvčí společnosti SAKO Aneta Bublová. Když ale přidali i potravinový odpad a odpad ze zahrad, našli výzkumníci v popelnicích okolo 50 procent bioodpadu. 

Jde o souhrnné výsledky za rok, podíl jednotlivých druhů odpadu se čtyřikrát vyhodnocoval i v jeho průběhu. Poslední analýzu ovlivnila koronavirová krize. Brňané během nouzového stavu plýtvali jídlem méně než obvykle.

Související obsah

Oproti očekáváním také nenarostl podíl plastů, přestože se v domácnostech častěji používaly jednorázové ochranné pomůcky nebo plastové nádobí. 

Projekt je zatím stále na začátku, trvat má totiž ještě další dva roky. Potom bude ještě jasnější, jak a kdy obyvatelé moravské metropole nakládají s přebytečnými potravinami. Vědci sledují popelnice na sídlištích, ve vilových čtvrtích i okrajových, venkovních částech Brna.

"Každý typ zástavby je monitorován zvlášť, jelikož se vzhledem k odlišnému stylu života v jednotlivých lokalitách předpokládá i jiné složení produkovaného odpadu," vysvětlila Bublová. 

Související obsah

Ucelené výsledky výzkumu budou mít vědci z univerzity v rukou nejdřív v roce 2022. Už teď ale nelze popřít, že lidé z města plýtvají potravinami až příliš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz