Krimi

Iráčan žijící na Vysočině měl financovat ISIS. Peníze posílal synovi

Případ financování terorismu od čtvrtečního rána řešil Krajský soud v Pardubicích. Obžalovaný Mohammed Yousef Al Samarraie měl svému synovi, který podle obžaloby bojoval pod vlajkou Islámského státu, poslat do Iráku desítky tisíc korun. Před polednem mu soud uložil podmíněný trest.

Příběh se podle státního zastupitelství začal psát koncem března 2017. Po dohodě se synem muž z Havlíčkova Brodu poslal do zahraničí 54 tisíc korun.

Částka přišla do turecké Ankary, kde si ji vyzvedl muž iráckého původu. Ten měl prostřednictvím dalších, leč pro žalobce neznámých osob, částku postupně převést až do Mosulu v Iráku, kde si ji vyzvedl syn obžalovaného a zpětně otci převzetí potvrdil.

Podle žalobce otec věděl, že je syn členem teroristické organizace Islámský stát. Měl se zapojovat přímo do bojových akcí například u rafinérie v Bajdží. Jindy zase pro své spolubojovníky vařil a taky měl vystoupit v jednom propagandistickém videu Islámského státu z roku 2015.

Související obsah

Některá videa policie dokonce našla u obžalovaného v počítači. Jeho syn ho měl průběžně informovat o aktuální situaci v Mosulu a taky o probíhajících bojích. Syn měl navíc vychvalovat úspěchy i práci Islámského státu. Otci posílal propagandistické nahrávky této teroristické organizace.

Za financování terorismu hrozilo muži až 12 let vězení, nakonec vyvázl s podmínkou.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz