Zahraničí

Opice prý v Thajsku zneužívají k práci. Britové stáhli některé výrobky

Thajská vláda se ostře ohradila proti obviněním, že se v Thajsku zneužívají opice ke sklizni kokosových ořechů. Tvrdí, že jde pouze o atrakci pro turisty. Britské obchody ale už kvůli obviněním stáhly některé výrobky z kokosů dovážených z Thajska.

Opice uvázaná na provaze shazuje kokosový ořech. Za den jich dokáže sklidit až tisíc, zatímco člověk pouze 80. Ochránci zuří a farmáře obviňují ze zneužívání zvířat k vyčerpávající práci. Thajsko, přední vývozce kokosových ořechů, se ale brání. Jde prý jen o atrakci pro turisty.

"Je rozdíl mezi tradičním sklízením kokosů opicemi pro turisty a mezi sklízením kokosů pro mezinárodní obchod. Pro ten se opice nehodí. Zemědělci mají lepší nástroje a metody, které jsou pro něj lepší a více ziskové," uvedl thajský ministr obchodu Jurin Laksanawisit.

Jenže sami zemědělci přiznávají, že opice ke sklizni využívají, konkrétně makaky vepří. "Většina farmářů najímá sběrače kokosů, kteří mají dlouhé tyče. Makaky používáme jen výjimečně. A to když jsou kokosy moc vysoko a lidé se k nim nemohou dostat," popsal prezident Asociace pěstitelů kokosových ořechů Nukul Luk-In.

Související obsah

Thajci makaky chytají ve volné přírodě a PETA, největší nezisková organizace na světě bojující za práva zvířat, tvrdí, že opice kromě sběru kokosů musejí také nosit náklady těžší, než je jejich vlastní váha. Mimo práci je prý Thajci přivazují nebo zavírají do malých klecí.

"Zvířatům, která jsou neobyčejně inteligentní a společenská, je odepřena jakákoliv psychologická stimulace, společnost, svoboda a vůbec vše, za co stojí žít. A to jen z důvodu, aby mohla být využívána ke sběru kokosových ořechů," stojí v prohlášení organizace.

PETA odhalila nejméně osm farem, kde opice zneužívají. Britské obchody proto začátkem měsíce stáhly produkty z kokosů pocházejících z Thajska. To je ale na exportu závislé, loni vyvezlo kokosové mléko za více než devět miliard korun.

Související obsah

Thajsko čelí také kritice za dlouhodobé týrání slonů, kteří slouží jako atrakce pro turisty. Kvůli pandemii koronaviru navíc řadě zvířat hrozí vyhladovění. Podle odhadů drží Thajci k turistickým účelům v zajetí tři tisíce slonů.

"Pokud nebudou turisté jezdit déle než osm měsíců, dostanou se majitelé zvířat do finančních problémů a slony budou muset dát pryč," prohlásil předseda Thajské sloní asociace Theerapat Trungprakan.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz