Zahraničí

Dodavatel vykořisťoval zaměstnance, firma kvůli ostudě přichází o miliardy

Dodavatel vykořisťoval zaměstnance, firma kvůli ostudě přichází o miliardy
Zdroj: Getty Images

Známý internetový obchod s oblečením čelí velkému skandálu. Vyšlo najevo, že spolupracoval s krejčovskou firmou, která vykořisťovala své zaměstnance. Neplatila jim ani polovinu minimální hodinové mzdy. Tržní hodnota e-shopu kvůli tomu spadla o 60 miliard korun.

Prověřovat dodavatele zboží se vyplatí. Přesvědčili se o tom zástupci britského internetového obchodu s oblečením Boohoo. Když vyšlo najevo, že firma spolupracovala s velkým krejčovstvím, jež platilo zaměstnancům extrémně nízké mzdy, začaly její akcie strmě padat.

„Reputace společnosti se velmi obtížně buduje, ale velmi rychle ztrácí. Toho si jsou vědomi investoři, kteří začali vyprodávat akcie této společnosti,“ říká hlavní ekonom investiční skupiny BHS Štěpán Křeček.

Inkriminovaná krejčovská společnost se jmenuje Jaswal Fashions a sídlí v anglickém Leicesteru. Zaměstnancům platil nezákonné 3 až 4 libry (88 až 118 korun) za hodinu. Británie má přitom stanovené minimum 8,72 libry za hodinu, v přepočtu asi 257 korun.

Minimální mzda činí v roce 2020 v Česku pro srovnání 87,30 korun za hodinu, měsíčně pak 14 600 korun. 


Související obsah

Akcie společnosti Boohoo vyšly ještě na začátku července na více než 400 pencí (asi 120 korun) za kus, teď se hodnota propadla na 230 pencí (v přepočtu 69 korun) za kus. Tím se podle Křečka o téměř dvě miliardy liber, téměř 60 miliard korun, propadla i celková tržní hodnota firmy. Její zboží navíc přestali nabízet prodejci jako Next, Asos nebo Zalando.

Internetový obchod tvrdí, že o vykořisťování zaměstnaců dodavatele nevěděl. Zakladatele a majitele Mahmuda Kamania bulvární novináři přistihli s šéfem vykořisťovatelské firmy na večírku. Přesto si trvá na svém a hodlá zaplatit nezávislé vyšetřování, aby bylo jasné, kdo nepříjemnou situaci zavinil.

Nízké mzdy se často řeší i v Česku. Podívejte se na reportáž TV Nova o mimořádných odměnách pro zdravotníky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz