Domácí

Pět týdnů po povodni stále nemají pitnou vodu. Studny je třeba vyčistit

Obyvatelé Šumvaldu na Olomoucku jsou po pěti týdnech od ničivých povodní stále bez pitné vody. Obec nemá vodovod a lidé jsou tak závislí pouze na vlastních studnách. Jenomže voda v nich není pitná. S jejich čištěním proto začaly i specializované firmy.

Ještě dlouho potrvá, než se podaří na 450 studní vyčistit. Několik čet dvou firem tam od rána do večera prochází dům po domu a důkladně čistí jednu studnu za druhou.

"Jedna začíná na dolním konci Šumvaldu, druhá na horním konci v Břevenci a jdou proti sobě a minimálně měsíc by mělo probíhat to čištění," řekl televizi Nova starosta Šumvaldu Josef Šenk.

"Jeden pracovník sleze po provazovém žebříku až dolů, vybere všechny nečistoty, bahno, klacky, všechno, co se tam dostalo po té povodni a pak studnu vydezinfikujeme," popsal postup Ivo Šaněk z firmy, která čištění zajišťuje.

Po obci jsou stále rozestavěné cisterny s pitnou vodou. Ty se několikrát týdně doplňují. Pitnou vodu budou mít zdejší lidé až po testech, nejspíš koncem prázdnin.

Související obsah

"Pijeme furt z PET flašek balenou vodu. Tady toto se pít nedá, s tím se můžeme akorát umýt a na záchod," říkají místní.

Zanesené studny nejsou v Šumvaldu jediným problémem. Stále se tu opravují koryta potoků a také odvážejí tuny naplavenin.

Související obsah

Mohutná povodeň ze začátku června tu poškodila desítky domů, dva musejí k zemi. Jen na obecním majetku odhaduje starosta škody na nejméně čtvrt miliardy korun.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz