Zahraničí

Dýmějový mor v Mongolsku! Chlapec zemřel poté, co snědl sviště

Dýmějový mor v Mongolsku! Chlapec zemřel poté, co snědl sviště
Zdroj: Getty Images

Mongolsko aktuálně řeší další případ dýmějového moru. Nemoci podlehl teprve patnáctiletý chlapec poté, co snědl sviště. Několik regionů je v přísné karanténě.

Patnáctiletý chlapec zemřel na následky morové choroby v provinci Govi-Altai, která leží nedaleko ruské hranice. Chlapec se svými přáteli ulovil sviště, kterého následně snědl. Nejdříve se u něj objevila vysoká horečka. Zemřel tři dny poté, co nakaženého hlodavce snědl. 

Všichni lidé, se kterými chlapec přišel do kontaktu, jsou izolováni. Mongolská vláda se navíc rozhodla dát do karantény několik sousedních okresů, aby se předešlo dalšímu šíření nebezpečné nákazy.

Nejedná se o první letošní případ moru v Mongolsku. Před nedávnem se mor objevil také v sousední provincii, kde se chorobou nakazil 27letý muž a jeho 17letý bratr.

Mor se v Mongolsku objevil také loni, kdy na nákazu zemřelo několik lidí. Ve všech případech pocházela nákaza z konzumace syrového sviště.

Související obsah

Jeden potvrzený případ zaznamenala na začátku měsíce také Čína, kde se morem nakazil pasák dobytka. Nákaza se naštěstí více nerozšířila.

Dýmějový mor může být smrtelný, dá se ale léčit antibiotiky. Nemoc se projevuje oteklými mízními uzlinami a vysokými horečkami. Epidemie dýmějového moru zabila ve 14. století v Evropě více než 50 milionů lidí.

Včely na východě Čech kosí mor, chovatelé musejí včelstva vybít. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz