Domácí

Zemřel Miloš Jakeš. Komunistickému funkcionáři bylo 97 let!

Ve věku 97 let zemřel bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Byl symbolem konce režimu v Československu, proslavil se zpackaným projevem z Červeného Hrádku.

O smrti politika, který se navzdory vysokému věku až donedávna pravidelně účastnil pravidelných prvomájových setkání komunistické strany na pražském Výstavišti, informoval portál irozhlas.cz. Už po osmé hodině večer s informací na twitteru přišel také šéfredaktor portálu Hlídací Pes Robert Břešťan.

"Jste už několikátý novinář, který mi kvůli tomu volá, ty spekulace kolují už od neděle. Ale já to nevím, tu informaci nemám," reagoval v úterý večer na dotaz TN.cz komunistický poslanec Jiří Dolejš. "Opravdu nevím," napsal TN.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Později se ovšem na oficiálním facebooku KSČM objevil smuteční příspěvek.

Miloš Jakeš, známý také jako Milouš, do komunistické strany vstoupil už v roce 1945. Při událostech roku 1968 byl velmi aktivní, po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy letěl s delegací vyjednávat do Moskvy.

Do širokého povědomí ovšem Jakeš vstoupil až krátce před pádem komunistického režimu, když se na konci roku 1987 stal generálním tajemníkem ÚV KSČ.

Setkání komunistů na Výstavišti se Jakeš účastnil ještě před třemi lety:

Legendárním se stal především jeho projev v Červeném Hrádku na Plzeňsku v létě 1989, za nějž si Jakeš vysloužil posměch a úšklebky. Mimo jiné v něm řekl, že strana se cítí jako kůl v plotě a kritizoval některé umělce, kteří podle něj berou moc peněz. Zmínil například Hanu Zagorovou.

"Je to milá holka, všechno… Ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou," hřímal Jakeš. A protože mluvil spatra, věty často nedávaly smysl a projev tak byl nechtěně komický. Nejspíš tak pád komunismu urychlil, místo aby mu předešel.

Poslechněte si zpackaný projev:

Po revoluci se Jakeš stáhl do ústraní a aktivní byl především na už zmíněných prvomájových setkáních komunistů. Před třemi lety ho srazilo auto na přechodu pro chodce, když šel zrovna na tramvaj.

Připomeňte si Jakešovu nehodu v reportáži z roku 2017:

Zdraví nicméně bývalého komunistického pohlavára trápilo i po této nehodě. Například loni v létě "oslavil" 97. narozeniny převozem do léčebny dlouhodobě nemocných.

A loni na podzim Jakeše a další představitele bývalého režimu začala stíhat policie kvůli střelbě po lidech na hranicích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz