Ekonomika

Ceny ovoce šly prudce nahoru. Češi se ale dočkali i zlevňování! PŘEHLED

Ceny ovoce šly prudce nahoru. Češi se ale dočkali i zlevňování! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Český statistický úřad se zaměřil na to, jak se vyvíjely ceny v červnu - ve srovnání s předchozím měsícem mírně rostly v zemědělství. Nicméně vajíčka a mléko zlevnily. Meziročně naopak došlo k poklesu cen, neplatí to však pro ovoce, které letos prudce zdražovalo.

Oproti květnu se v červnu ceny zemědělských výrobců mírně zvýšily (0,7 procent), zdražilo například obilí a drůběž. Naopak ale klesly ceny olejnin, skotu, vajec, mléka a jatečních prasat. Mléko bylo levnější až o 3,5 procenta a prasata o pět procent. Mírně klesly i ceny tabáku, produktů z masa a mléčných výrobků.

Ve srovnání s červnem roku 2019 ceny zemědělských výrobců klesly o 4,4 procenta. Meziročně výrazně zlevnily brambory (26 procent), levnější byly i obiloviny a olejniny. Nicméně tak závratného poklesu ceny jako u brambor se nedočkaly. Zlevnilo i mléko, jateční prasata, drůbež a skot.

Související obsah

Oproti předchozímu roku ale řada potravin značně podražila. To platí především pro ovoce, jehož ceny vzrostly téměř o 23 procent, a čerstvou zeleninu, která zdražila o více než 13 procent. Připlatili jsme si i za vajíčka, která byla dražší o 4,3 procenta.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz