Domácí

Nehoda vlaku, zpoždění? Máte nárok na odškodnění! PŘEHLED

Nehoda vlaku, zpoždění? Máte nárok na odškodnění! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Česko má za sebou týdny plné vlakových nehod, včetně dvou smrtelných, a dalších nebezpečných situací na železnici. Zranění cestující mají nárok na odškodné, peníze se vyplácí i za zpoždění spoje. Vlak ale musí meškat déle než hodinu. V případě smrti zaměstnance přepravce putuje příbuzným finanční kompenzace automaticky.

Při vlakových nehodách z posledních týdnů se zranily desítky pasažérů. I když nemají životní pojistku, mají nárok na odškodnění. "Výši kompenzace ovlivňuje závažnost následků – čím je větší, tím částka poroste," říká odborník Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

Podle Becka může jít u zlomenin nebo operací až o stovky tisíc. Do odškodnění je kromě bolestného zahrnuto i ošetřovné, cestovné či náhrada ušlé mzdy, jak určuje metodika Nejvyššího soudu.

Důležité je žádost o kompenzaci nepodcenit a myslet na ni už bezprostředně po nehodě, pokud to situace na místě umožňuje. Od policistů, hasičů nebo záchranářů si nechte potvrdit, že jste v havarovaném vlaku skutečně cestovali. "Bez potvrzení o nehodě, jenž si člověk uschová, se hůře prokazuje spojitost s událostí, která pro odškodnění nezbytná," varuje Beck. Zdravotní následky nehody byste si měli zdokumentovat i sami, můžete fotit i natáčet.

CO ZAHRNUJE ODŠKODNÉ, NA KTERÉ MÁTE NÁROK:

- bolestné, ošetřovné, cestovné

- ztížení společnského uplatnění

- náhrada ušlé mzdy

- pro vlakový personál i dorovnání mzdy a doplatky ohledně lázní

Související obsah

Nezbytné je také uchování všech lékařských zpráv a celkové zdravotní dokumentace. I když k lékaři půjdete po delší době od nehody, nezapomeňte mu o ní říct, aby mohl případnou souvislost se zdravotními komplikacemi hledat.

Odškodné vyplácí poškozeným cestujícím zdravotní pojišťovna, nikoliv dopravce. Stejně to je i u zaměstnanců. Pokud se vlakový personál zraní nebo zemře, jde o pracovní úraz nebo pracovní úraz s následkem smrti. Zaměstnavatelé včetně Českých drah, RegioJetu nebo Leo Expressu se pro tyto případy musejí ze zákona pojistit.

"Jestliže dojde k nejhoršímu a zaměstnanec zemře, má nejbližší příbuzný nárok na 240 tisíc korun. O další nároky pak musí další pozůstalí aktivně bojovat," vysvětluje Beck. Jestliže při nehodě zemře pasažér, pozůstalí mají možnost o peněžní odškodnění usilovat soudní cestou.

Jak vypadá práce strojvůdce? Pohled přímo do kabiny:

Na kompenzace mají cestující nárok nejenom v souvislosti se zdravotními komplikacemi, ale i se zpožděním, jež nehody vlaků také zpravidla způsobují.

JAK ZÍSKAT ODŠKODNÉ ZA ZPOŽDĚNÍ VLAKU:

- České dráhy: je nutné vyplnit žádost, za zpoždění 60 až 119 minut dostanete 25 procent z ceny jízdenky, za delší 50 procent

- RegioJet: peníze vrací automaticky, zpoždění dělí na nezaviněné a zaviněné a do čtyř kategorií podle jízdní doby. Za zpoždění delší 30, resp. 60 minut dostanete část jízdného zpět vždy.

- Leo Express: je nutné vyplnit žádost, za zpoždění 60 až 119 minut dostanete 25 procent z ceny jízdenky, za delší 50 procent

České dráhy vyplácejí 25 procent z ceny jízdného, pokud se zpoždění pohybovalo v intervalu 60 až 119 minut a za jízdenku jste zaplatili alespoň 16 eur za mezinárodní cestu či 360 korun za vnitrostátní. Jestliže se vlak opozdil o více než 120 minut a jízdenka stála nejméně 8 eur, resp. 180 korun, České dráhy vyplatí 50 procent z ceny jízdného.

Kompenzaci je možné získat formou dobropisu nebo požádat o převod na bakovní účet na webu Českých drah.

Související obsah

RegioJet dělí zpoždění na nezaviněné a zaviněné a za obojí vyplácí kompenzace. Záleží také na jízdní době. Pokud má vaše cesta trvat hodinu a půl a nabere zpoždění 91, resp. 61 minut, vrátí vám dopravce 100 procent ze zaplaceného jízdného. Stejný postup platí i pro jízdní dobu do tří, pěti i nad pět hodin, pouze se liší limity zpoždění.

Není nutné nic vyplňovat, dopravce vyplácí odškodné automaticky na kreditovou nebo obyčejnou (online) jízdenku. Peníze se dají použít na další cestu, anebo si je lze vybrat na kterékoliv pokladně společnosti. Pouze v případě mezinárodních spojů nikdy nevrací 100 procent ze zaplacené částky. Když se vlak zpozdí o 60 až 119 minut, dostanete 25 procent, za 120 a více minut 50 procent, a to za zaviněné i nezaviněné meškání. 

Leo Express vrací 25 procent z jízdného při zpoždění mezi 60 a 119 minutami, nad 120 minut proplácí 50 procent. Jestliže vlak nejede vůbec, má cestující nárok na vrácení 100 procent ceny jízdného. I tento dopravce po pasažérech požaduje vyplnění žádosti na svém webu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o tragické nehodě u Českého Brodu, při níž zahynul strojvůdce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz