Domácí

Tragédii u rybníka ve Lhotě mohla zabránit součástka za pár stovek!

Neštěstí ve Lhotě u Příbramě, při kterém zemřeli tři lidé, mohl zabránit takzvaný proudový chránič. Levný přístroj je běžně k dostání, instalovat by jej měl ale kvalifikovaný člověk.

Šlo předejít tragédii ve Lhotě u Příbramě, kde zřejmě kvůli probíjejícímu čerpadlu zemřeli otec, syn a vnuk a zachránila by je instalace proudového chrániče? S touto otázkou se redakce TN.cz obrátila na pracovníky, kteří se denně zabývají prací s elektřinou.


"Pokud bylo čerpadlo na 230 V, tak ano. Pokud na 400 V, je za potřebí přivést ještě ochranný vodič navíc a zapojení je komplikovanější. Standardně by se měl odpojit klasický jistič. Soudní znalec bude muset posoudit, proč k tomu nedošlo," uvedli pro TN.cz oslovení odborníci ze společnosti MR revize, která se zabývá revizemi a kontrolami elektrických přístrojů, rozvodů a hromosvodů.

Související obsah


Proudový chránič je zapotřebí při používání spotřebičů s kovovými částmi. Slouží k ochraně majitele přístroje před úrazem elektrickým proudem. "Pokud se na spotřebič dostane nepatrný elektrický proud, proudový chránič daný okruh vypne během pár milisekund. K tomuto účelu je v zásuvce takzvaný 'kolík', přes který standardně neteče elektrický proud. Pouze v případě, že se dostane na kovovou část spotřebiče," doplnili.


Zapojení proudového chrániče by měl mít na starosti vždy odborník. Výjimkou jsou zásuvky s proudovým chráničem, kterou zvládne zapojit každý. Jednu část zapojíte do zásuvky do zdi a spotřebič zapojíte do zásuvky s proudovým chráničem.

Související obsah


"Tato zásuvka ovšem není vhodná pro dlouhodobé použití, například do koupelny. Běžný proudový chránič, zapojený napevno do rozvaděče, pro více okruhů, vyjde zhruba na 1000 korun. Předřazený chránič pro jednu zásuvku vyjde do 300 korun," srovnali elektrikáři.


Na jakékoliv zásahy do elektroinstalace by si měl člověk najmout kvalifikovaného pracovníka s oprávněním a osvědčením pro podobné práce.


"Po provedení úprav je potřeba nechat danou instalaci zrevidovat revizním technikem. V naší praxi se velmi často setkáváme s tím, že elektroinstalaci neprovádí kvalifikovaný pracovník a poté dochází k úrazu," upozornil tým oslovených odborníků.
 

Podívejte se na reportáž o neštěstí ve Lhotě u Příbramě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz