Zahraničí

Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy se nadále vyostřují

Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy se vyostřují. Čínská vláda se rozhodla uzavřít americký konzulát v Čeng-tu poté, co Spojené státy zrušily čínský konzulát v texaském Houstonu.

Diplomatická válka. Vztahy mezi západní a východní velmocí jsou v posledních dnech napjaté. Čínská státní média oznámila razantní krok tamní vlády a to uzavřít americký konzulát v Čeng-tu poté, co Spojené státy zrušily čínský konzulát v texaském Houstonu.

Ráno 24. července informovalo čínské ministerstvo zahraničních věcí velvyslanectví USA v Číně o svém rozhodnutí odvolat souhlas se zřízením a fungováním generálního konzulátu USA v Čcheng-tu.

Kromě uzavření konzulátu Čína rozhodla také o tom, že americký konzul nesmí vykonávat žádné činnosti nebo pořádat akce.

Související obsah

"Za prvé si myslím, že krok Spojených států byl šokující a nemá obdoby. Za druhé, to, co USA udělaly, je neslušné a nepřiměřené,“ vyjádřil se čínský velvyslanec Cai Wei.

Spojené státy si ale za svým rozhodnutím stojí, některá americká média uvádějí, že v Houstonu působili čínští špioni, kteří se pokusili krást data. Před uzavřením Houstonského konzulátu vypukl na jeho půdě požár.

Související obsah

"Všichni říkali, že je tam požár. A já hádám, že pálili dokumenty nebo nějaké papíry. Zajímalo by mě, o co tam šlo,“ uvedl americký prezident Donald Trump.

Někteří američtí politici rozhodně nepovažují Čínu za spřáteleného hráče na mezinárodním poli. Podle amerických expertů jsou vztahy mezi USA a Čínou totiž nejhorší za poslední roky.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz