Domácí

Některé koupací vody ohrožují zdraví! PŘEHLED po jednotlivých krajích

Přírodní biotopy, zatopené lomy a rybníky. Ne všem vyhovuje chlorovaná voda městských koupališť, proto rádi vyrazí na koupání do přírody. Ovšem pozor, ne vždy to automaticky znamená, že tam plavci najdou kvalitní vodu.

Přehled kvality vody na českých biotopech, rybnících, zatopených lomech a vodních nádržích pro vás připravila redakce TN.cz. Data vychází z údajů na portálu Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR), jedná se o poslední měření od konce června po celý červenec.


"Kontroly jakosti koupací vody jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně. V rámci těchto kontrol jsou oprávněnými laboratořemi odebírány vzorky vody k analýze," stojí na stránkách ve vysvětlení.


Podle kvality vody mohou koupaliště dostat pět různých smajlíků. Zatímco modrý usměvavý značí vysokou kvalitu, do černých smutných by člověk neměl vstupovat, hrozí dokonce zdravotní potíže.

Související obsah

Hlavní město Praha

Zdroj: koupacivody.cz

Pražská koupaliště jsou na tom poměrně dobře. Data jsou celkem ke čtyřem. Nejlépe je na tom Motol – odtok, další dvě, tedy Džbán a Šeberák, si vysloužila zelenou. Zhoršená kvalita je v Hostivaři.


Středočeský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Středočeský kraj láká na kvalitní koupačku. Převažuje modrá barva, tedy nejvyšší úroveň kvality, dost je i zelené. Oranžová je jen na dvou místech, v Rakovníku a na Orlíku.


Jihočeský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Třikrát červená a dvakrát oranžová. Hodnocená koupaliště v Jihočeském kraji si moc dobře nestojí. Nejhorší je situace na koupališti Borek poblíž Českých Budějovic, dále na Staňkovském rybníce a Orlíku u tábořiště Podolsko nedaleko Písku. Modré je jen koupání v Sezimově Ústí, doprovází ho dvě zelené na Lipně.

Související obsah


Plzeňský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Velmi kvalitní koupání najdete snad všude v Plzeňském kraji. Drtivá většina koupališť má modrou, několik zelenou. Vodu nevhodnou ke kopání ale naleznete na koupališti Planá u Mariánských lázní.


Karlovarský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Hned dvě koupaliště se zákazem a voda nebezpečná ke koupání. Tak to vypadá na Velkém rybníku u Ostrova, kde je ovšem s kvalitou dlouhodobý problém, a ve nádrži Skalka u Chebu, která také nemá ani v dřívějších měření moc dobré hodnoty. Naopak například nádrž Jesenice má kvalitní vodu, velmi dobře jsou na tom i některá další místa.
 

Ústecký kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Povětšinou modrá zdobí koupaliště Ústeckého kraje. Zhoršená jakost vody je ale v nádrži Nechranice, podobně jako každý rok v druhé půlce prázdnin a v září. Červeně je označený rybník Chabařovice nedaleko Teplic.

Další kraje najdete na následující straně


Liberecký kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Máchovo jezero je oblíbenou turistickou destinací, kvalitou vody ale rozhodně neučaruje. Na všech měřených místech je oranžová. Zhoršená kvalita vody je také na Hamerském jezeře u Stráže pod Ralskem. Ještě hůře je na tom koupaliště Chrastava, kde je dokonce voda nevhodná ke koupání. Jinak ale Liberecký kraj nabízí velmi kvalitní vyžítí pro plavce.


Královéhradecký kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Jediné koupání se zhoršenou kvalitou vody je v rybníce u obce Dolce nedaleko Trutnova, jinak se měřená koupaliště mohou pochlubit vysokou kvalitou vody.

Související obsah


Pardubický kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Jinak obecně vysokou kvalitu koupání v Pardubickém kraji snižuje vodní nádrž Seč s oranžovou barvou a rybník Rosnička nedaleko Svitav, kterou hygienici považují za nebezpečnou ke koupání a má černou barvu.


Vysočina

Zdroj: koupacivody.cz

Velké Dářko a nádrž Pilská na Vysočině mají zhoršenou kvalitu vody, oranžový je i rybník Medlov nedaleko Nového Města na Moravě. Jinak mají koupaliště modrou či zelenou barvu.


Jihomoravský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Pouze prvotřídní kvalita vody. Takto to vypadá v Jihomoravském kraji, kde měřená koupaliště hodnotí hygienici nejvyšší jakostí a nenaleznete tam jinou než modrou barvu.

Související obsah


Zlínský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Záplavu koupaliště s kvalitní vodou ve Zlínském kraji narušuje pouze přírodní biotop Modrá u Uherského Hradiště, kde je podle hygieniků voda nevhodná ke koupání.


Olomoucký kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Stejně jako Jihomoravský kraj i Olomoucký má na všech měřených místech jen nejvyšší kvalitu vody. Ovšem je nutné podotknout, že v kraji hygienici kontrolují jen čtyři místa.

Související obsah


Moravskoslezský kraj

Zdroj: koupacivody.cz

Dvě místa s vodou nevhodnou ke koupání naleznete v Moravskoslezském kraji. Jedná se o rybník Pod hradem u Osoblahy a nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku. Zhoršená kvalita vody je v lomu Svobodné Heřmanice u Horního Benešova a na všech měřených místech nádrže Těrlicko. U zbylých koupališť převládá modrá barva.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz