Zahraničí

Na východní Ukrajině začalo příměří, zbraně tam skládají po šesti letech

Od půlnoci platí na občanskou válkou zmítané východní Ukrajině příměří. Armáda se domluvila s rebely na složení zbraní, které má být tentokrát "úplné a definitivní". Boje na území, jež si nárokují proruští separatisté, začaly už v roce 2014 krátce po anexi Krymského poloostrova.

Dlouhých šest let bojují ukrajinské jednotky s proruskými ozbrojenými separatisty na Donbasu. Obě strany se po složitých vyjednáváních domluvily na uzavření příměří. Platí od pondělní půlnoci.

Informovala o tom agentura AP. Představitelé povstalců už ujistila ukrajinské úřady, že jejich vojáci mají rozkaz neútočit. Stejné instrukce dostala i armáda ovládaná Kyjevem.

Konflikt rozpoutali separatisté na jaře 2014 po anexi Krymského poloostrova Ruskem. Boje si vyžádaly na 14 tisíc obětí. Snahy o uzavření míru trvají už od roku 2015. První ani druhá minská dohoda, které posvětily i Německo s Francií, však zamýšlené výsledky nepřinesly.

Související obsah

Dohodu o příměří v neděli vyjednali zástupci Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kromě prezidentů obou zemí ji přivítala rovněž Evropská unie (EU). Ta kvůli anektování Krymu uvalila na Moskvu ekonomické sankce, jež zůstávají v platnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz