Počasí

Po tropickém dni zasáhly Česko bouřky. Hasiči řeší spadlé stromy i střechy

Úterý je zatím nejteplejším dnem roku, ve středočeských Dobřichovicích naměřili 35,6 stupňů. Odpoledne ale do Česka dorazila studená fronta, která přinesla ochlazení a také bouřky. Nejvíc zaměstnaly hasiče na Vysočině, v Jihomoravském, Jihočeském a Zlínském kraji. V platnosti je několik výstrah meteorologů.

Teploty se v úterý v Česku pohybují mezi 30 a 34 stupni. "Během úterý bude od západu přes naše území postupovat studená fronta. Před ní k nám bude zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu," popsali odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Teplotní maximum na meteorologické stanici ČHMÚ Jihlava, Hruškové Dvory bylo 32,2 stupňů Celsia," uvedl pozorovatel počasí Petr Janoušek. To překonali ve středočeských Dobřichovicích, kde naměřili 35,6 stupňů.


Takhle vypadala situace po bouřce na Jihlavsku a v Autokempu Koryčany:

Výstraha před vedrem platí pro celou republiku kromě Karlovarského kraje. S tím souvisí i varování před vznikem požárů, které kvůli suchu hrozí především v Praze a okolí, a také severozápadní polovině Česka. Výstraha proti požárům platí do odvolání.

Úterý je podle meteorologů zatím nejteplejším dnem roku:

Silné bouřky udeřily v několika částech republiky. Výstraha platí až do středečního rána. Bouřky doprovází také prudký vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Jihočeští hasiči hlásí okolo 50 výjezdů, řeší zejména popadané stromy. Menší bouřky dorazily také na Vysočinu, Olomoucko a jižní Moravu.

Podle hasičů byla situace nejhorší na Vysočině, dále v Jihomoravském, Jihočeském či Zlínském kraji. Velké množství výjezdů měli také v Pardubickém kraji.


Na odklízení škod po bouři v Brně se podívejte zde:

"Výjezdy evidujeme od 17:30 do 20:30 hodin. Jednalo se o spadané stromy. V Malšicích vítr uvolnil plechovou střechu. Nejvíce zásahů, některých vícečetných, máme na Táborsku, Jindřichohradecku a Strakonicku. Nemáme hlášené žádné zranění," řekla TV Nova mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Brněnští hasiči se museli potýkat s následky bouře na Malinovského náměstí v centru města. Silný vítr tam vyvrátil strom.

"Od devatenácté do třiadvacáté hodiny řešili hasiči v kraji celkem 125 technických pomocí. U dvaceti čtyř událostí odstraňovali nebezpečné stavy, což jsou například uvolněné střešní krytiny či stržené dráty elektrického vedení. V devadesáti devíti případech odstraňovali nebezpečně nahnuté nebo vyvrácená stromy a zlomené větve," informovali jihomoravští hasiči na twitteru. Nejhorší situace v rámci okresů byla podle nich na Brněnsku a Hodonínsku, kde řešili stovku případů. Převážnou část zásahů jsme vyřešili do třiadvacáté hodiny.

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

"Nejvíce postiženou obcí se pravděpodobně staly Vlasatice, kde hasiči odstraňují větší množství spadených stromů a provizorně zakrývají poškozené střechy rodinných domů. Aktuálně je na místě 6 jednotek hasičů. Zásah bude trvat déle než do půlnoci, " napsali krátce po půlnoci na svůj twitter. Počasí se výrazně zhoršilo i na Vysočině. "Jihlavou se prohnala bouřka a ochladilo se asi o 15 stupňů," všiml si pozorovatel počasí Petr Janoušek. 

Spoustu starostí způsobily bouřky i hasičům na Olomoucku, kteří večer v kraji zasahovali asi u 60 událostí. Nejvíce byla zasažena oblast od Přerova směrem na Hranice. "Řešíme utržené střechy na několika objektech, popadané stromy na komunikacích,domech i el. vedení," informovali hasiči z Olomouckého kraje svém twitteru.

Lokálně se mohou objevit také přívalové srážky a padat kroupy. Ojediněle pak může dojít k rozvodnění především malých toků, zatopení podchodů a podjezdů, ale také sklepů a podobně. Nebezpečí mohou představovat také blesky a vítr může lámat větve stromů.

Související obsah

V noci mají podle předpovědi bouřky především na jihu Čech, Vysočině, Moravě a ve Slezsku přecházet do trvalejších srážek, které budou ve středu ustávat. Naopak ve zbytku Čech hrozí vznik a rychlé šíření požárů až do odvolání. Jediný kraj, kde neplatí výstraha před požáry ani bouřkami, je Pardubický.

 


Podívejte se, jak hasiči odstraňovali škody:

epa, drz, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz