Domácí

Vážné úrazy domácích mazlíčků v bytech. Na co dávat pozor?

Každý majitel si pro svá zvířátka přeje jen to nejlepší a nechce je vystavovat nebezpečí. Jenže to se mnohdy může ukrývat i na místě, které běžně považujeme za bezpečné, tedy u nás doma nebo na zahradě. Na co byste si měli dát obzvlášť pozor, když necháváte vašeho mazlíčka samotného, prozradí hlavní veterinární lékař kliniky Vethope Marek Galbinec.

Snažíme se svá domácí zvířátka chránit před nejrůznějšími riziky, která jim hrozí ve venkovním prostředí. Mnohdy si ale neuvědomujeme, že nejsou úplně v bezpečí ani doma. V našich domácnostech totiž číhají na naše mazlíčky různá rizika. 

"Už jen odpadkový koš a odpadky v něm mohou být nebezpečné. Dále je častá intoxikace léky, které berou majitelé a zapomenou na ně. Poté hračky, které mohou zvířátka spolknout nebo rozkousat elektrické kabely," vyjmenovává rizika Marek Galbinec. 

Aby se předešlo případně i smrtelnému zásahu proudem, je nejlepší vést kabely podél stěny a zakrýt je třeba lištou. "Nebezpečný je třeba i obyčejný provázek, na kterém byla předtím šunka nebo klobása a pes ho sní. Kočky zase rády skáčou, a proto musíme zabezpečit okna, například síťkou. V neposlední řadě musíme dát pozor na okrasné květiny. Mazlíček, stejně jako dítě, může rostlinu rozžvýkat,“ doplňuje veterinární lékař kliniky Vethope. 

Související obsah

Nebezpečí tedy může číhat na každém rohu. Podle veterináře Marka Galbince nejsou úrazy nic neobvyklého. "Měl jsem v ordinaci například králíka, který překousl elektrický kabel a měl spálenou celou pusu. Často se také stává, že se kočce zasekne hlava v pootevřeném okně. Tady jde většinou o fraktury páteře, končetin, ruptury vazu nebo vnitřní krvácení. Nedá se říct, kdy je úrazů nejvíce. V létě více přicházejí páníčci s úrazy ze zahrad, v období Vánoc nebo Velikonoc zase s intoxikací čokoládou. Je to ale různé,“ tvrdí Marek Galbinec.

Co v domácnosti zkontrolovat než necháme mazlíka samotného a jak by měla vypadat první pomoc při úrazu, zjistíte v reportáži pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz