Zahraničí

V Janově slavnostně otevřeli nový most. Příbuzní obětí odmítli pozvánku

Dva roky po tragickém zřícení Morandiho mostu v italském Janově byl v pondělí na jeho místě slavnostně otevřen most nový. Ale ceremonii i za přítomnosti vrcholných politiků provázely velmi smíšené emoce. Pozůstalí si stěžují na to, že se na oběti tragédie trochu zapomnělo. V srpnu 2018 tam zemřelo 43 lidí.

Nový most - nový začátek, a to nejen pro obyvatele Janova, ale pro celou Itálii. Prezident Sergio Mattarella, premiér Giuseppe Conte a další desítky hostů dnes přihlíželi slavnostnímu otevření nového mostu v Janově.


"Dovolte mi říci, že tu nejsme jen proto, abychom přestřihli pásku. Navíc to není vůbec snadné. Stále cítíme bolest kvůli tragédii, která se zde odehrála," prohlásil při ceremoniálu Conte. Na místě zazněla také jména všech obětí tragédie.

Příbuzní těch, kteří při zřícení mostu zahynuli, byli na otevírací ceremonii pozváni. Část jich ale účast odmítla. "Na tomhle novém mostě není nic k oslavě. Je postaven z krve mého bratra, mého synovce, mé snachy a dalších 40 lidí, kteří zde přišli o své životy," řekl příbuzný obětí Giorgio Robbiano.

Související obsah

Stavba kilometr dlouhého mostu trvala přibližně rok, podílelo se na ní více než 500 lidí. "Obyvatelé Janova jsou na tento most pyšní. Jsme pyšní, že Renzo Piano byl vybrán jako architekt. Uklidňuje mě, že můžeme myslet na budoucnost," pochvaluje si jeden z janovských občanů.

"Mohli ho postavit dříve. Předtím, než došlo k tragédii. Protože když vidíte most, který je ve špatném stavu, tak ho prostě zbouráte a postavíte nový," tvrdí prezidentka komise reprezentující rodiny obětí Egle Possettiová.

Stará konstrukce, která stála na místě od roku 1967, byla definitivně srovnaná se zemí loni v červnu. Provoz pro veřejnost na dopravní tepně na severu Itálie, která je stěžejní pro komerční dopravu mezi středomořskou zemí a Francií, bude zahájen ve středu.

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz