Domácí

Děsivé pavučiny pokryly zahrady. Na záchranu je už pozdě, varuje expert

Bílé husté pavučiny jako z hororových filmů přikryly keře a stromy na různých místech republiky. Na svědomí je nemají pavouci, ale housenky motýla. Na záchranu zahrádek je ale v srpnu pozdě.

Z dálky to vypadá, jako obří zámotek. Když ale přijdete blíž, zjistíte, že je keř obalený jakoby pavučinami. Jde o produkty housenek motýlů. Jsou to zástupci předivek nebo zápředníčků. Ty se ukrývají v keřích, kde doslova sežerou vše zelené.

"Housenky se v keřích chrání. Vytvoří si kolem sebe takovou síť z hedvábného vlákna a následně na ně nemůže nějaký predátor jen tak zaútočit. Častokrát se objevují na okrasných keřích ve městech. Člověk může mít tyto sítě i na zahradě. Druhů housenek Předivek je několik. Jdou na okrasné keře, ale jsou i takové, které jdou na ovocné stromy,“ vysvětluje entomolog Národního muzea a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dominik Vondráček.

Podle odborníků keře nájezdy housenek přežijí. Pokud se nejedná o ovocné stromy. "U těch ovocných stromů je to jiné, tam pokud dojde k přemnožení, tak to může mít nějaký neblahý vliv na úrodu. Třeba když se objeví v sadu,“ říká entomolog. Účinnou prevencí je odstraňování těchto pavučin, když se na začátku jara začínají tvořit. Jakmile jsou housenky zakuklené, je pozdě.

Související obsah


"Většinou se objevují někdy kolem dubna či května. Zámotky se poté zvětšují s tím, jak rostou housenky a dělají si ty sítě větší. Vrchol je pak v tuto dobu červenec, srpen, kdy se začínají kuklit a vylétávají dospělí motýli,“ popisuje Dominik Vondráček.

Žravým housenkám chutnají střemchy, jeřáby, třešně nebo brsleny. Pavučina po housenkách na keřích a stromech zůstane, ale postupně ji vítr a nepřízeň počasí z keřů odstraní.

Do takových pavučin by spadnout nikdo asi nechtěl. Jestli nám nebo našim mazlíčkům ale po kontaktu mohou způsobit zdravotní potíže, zjistíte v reportáži pod titulkem článku.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz