Ekonomika

Hříšný účet Čechů: Za alkohol, tabák, drogy a prostitutky dáme 220 miliard

Hříšný účet Čechů: Za alkohol, tabák, drogy a prostitutky dáme 220 miliard
Zdroj: Getty Images

Útrata Čechů za alkohol, tabák, drogy a prostitutky byla v loňském roce rekordní. Vyplývá to z údajů Eurostatu, na které upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Češi za tyto hříchy zaplatili vloni 220 miliard korun, tedy dvojnásobek oproti roku 2001. Výrazně více utrácí Češi za tabák, alkohol a prostitutky, naopak útrata za drogy mírně klesla.

Kovanda upozornil, že oproti začátku tisíciletí se výdaje Čechů na neřesti zdvojnásobily a vloni dosáhly rekordní výše 220,1 miliard korun. Za růstem ale stojí hned několik faktorů, nejen rostoucí kupní síla českých domácností a s tím spojená ochota utrácet i za věci, které nejsou k životu nezbytně nutné.

"V růstu výdajů se odráží obecná spotřebitelská inflace, jelikož třeba i prostitutky musí z něčeho platit nájem a elektřinu. Vyšší náklady na energie či mzdy zase zdražují výrobu alkoholu či tabáku, přičemž do cen tohoto zboží se také promítá navyšování příslušné spotřební daně, případně úpravy sazeb DPH," popsal důvody, proč Češi za neřesti utrácejí stále více, ekonom Lukáš Kovanda.

Pro srovnání, zatímco v roce 2001 utratili Češi za tabák necelých 43 miliard, vloni to bylo bezmála 111 miliard. Výdaje na alkohol z 53,5 miliard vzrostly o rovných 40. Náklady na prostitutky se téměř zdvojnásobily – z 3,6 na 6,2 miliard. Za drogy ale Češi dávají téměř o půl miliardy méně, než tomu bylo v roce 2001 - 9,7 miliardy.

Související obsah

Při zohlednění inflace podle Kovandy vyplývá, že Češi za necelé dvě dekády snížily výdaje na drogy o 4,7 miliardy, protože částka 10,1 miliarda, kterou za ně vydávali v roce 2001, odpovídala v loňských korunách částce 14,4 miliardy.

I přes zohlednění inflace ale výdaje za ostatní neřesti výrazně vzrostly, například u tabáku o 50 miliard korun – podstatnou část ovšem způsobily vyšší daně z tabákových výrobků. Reálně i za alkohol Češi zaplatili o 17 miliard korun více než na začátku milénia.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz