Zahraničí

Minskem zmítají protesty. Soupeřka Lukašenka odjela do Litvy

Těžkooděnci v běloruském Minsku opět tvrdě zasáhli proti demonstrantům, kteří požadují odchod prezidenta Lukašenka. Během protestů v pondělí večer zemřel nejméně jeden člověk a desítky utrpěly zranění. Demonstranti nesouhlasí s výsledky víkendových prezidentských voleb.

Ulice Minsku připomínají už druhý den bitevní pole. Těžkooděnci zasahují proti demonstrantům, kteří požadují okamžitou rezignaci autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka – ten se drží u moci už více než čtvrt století.

Těžkooděnci demonstranty mlátí obušky a střílejí po nich gumovými projektily. Z potyček odchází protestující s mnoha zraněními.

Nejméně jeden člověk zemřel. Podle běloruských úřadů mu měla v rukou vybuchnout podomácku vyrobená výbušnina. Informace se ale liší – policie totiž proti demonstrantům měla použít zábleskové granáty.

"Jak dlouho ještě budeme muset snášet tenhle binec? Tohle absolutně nechápu," komentoval dění jeden z účastníků demonstrace.

Zranění utrpěl i jeden novinář. Obyvatelé domů, v jejichž okolí střety demonstrantů s policií probíhají, se snaží pomáhat, jak to jde.

Související obsah

"Nosím jim vodu. Když jsem vyšel, nadýchal jsem se slzného plynu. Chci ale žít v míru ve svobodné zemi," vysvětlil jeden z obyvatelů domů v okolí demonstrace.

K násilnostem sahají i někteří demonstranti, kteří se v ulicích snaží stavět barikády a po policistech házejí zápalné lahve.

Zemi mezitím kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci opustila opoziční prezidentská kandidátka Světlana Tichanovská, která teď dočasné pobývá v Litvě
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz