Domácí

Unikát v pražské botanické zahradě. Cykas vykvetl po dvaceti letech

Unikát v pražské botanické zahradě. Cykas vykvetl po dvaceti letech
Zdroj: Botanická zahrada hl.m. Prahy

Botanická zahrada hlavního města Prahy připravila pro návštěvníky tamní výstavy jehličnanů unikátní podívanou. Poprvé po 20 letech tam vykvetl cykas, který patří k chloubě botanické sbírky.

Pestrobarevnou šištici vytvořila cykasová rostlina ve sbírkách pražské botanické zahrady vůbec poprvé. "Africký rod Encephalartos patří mezi pěstiteli cykasů k nejoblíbenějším, protože jsou to většinou mohutné a majestátní rostliny a také je u tohoto rodu největší rozmanitost vzhledu listů i šištic. Rod Encephalartos zahrnuje 63 druhů a je tedy po rodu cykas druhým nejpočetnějším cykasovým rodem," přiblížil chloubu botanické zahrady tamní náměstek pro odbornou činnost Vlastimil Rybka.

Rostlina, která se běžně vyskytuje například v jižní Africe, vítá návštěvníky výstavy u vstupu do Ornamentální zahrady. Zajímavé dle organizátorů výstavy je, že cykasy jsou s dnes známými jehličnany vzdálení příbuzní. Na výstavu jehličnanů můžete zavítat až do 30. srpna.

Cykas s krásnou barevnou šišticí najdete u vchodu do Ornamentální zahrady:

Zdroj: Botanická zahrada hl.m. Prahy

Pokud byste na podobnou rostlinu chtěli narazit i vy, museli byste zavítat do Mosambiku, Nigérie či jižního Súdánu. Cykas byste našli na písečných dunách nebo v křovinách nedaleko moře. Podle odborníků mohou cykasy měřit pouhých pár metrů, ale i několik desítek.

Související obsah

Dřeň cykasů se dříve dokonce používala k výrobě mouky. Název rostliny Encephalartox ferox je dovozen z řečtiny a lze jej volně přeložit jako "chléb v hlavě". Zajímavostí rostliny je, že má dvě pohlaví a obě nádherně kvetou. Samičí šištice mívají sytě oranžovou barvu a mezi cykasy jsou považovány za jedny z nejkrásnějších.

Šištice jsou typické výraznou a sytou barvou:

Zdroj: Botanická zahrada hl.m. Prahy
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz