Domácí

Kardinál Duka požehnal Mariánskému sloupu. Pod ním se hádali příznivci s odpůrci

Pražské Staroměstské náměstí dnes praskalo ve švech. Kopii Mariánského sloupu - památky, která na náměstí chyběla přes sto let, v poledne požehnal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Na akci, které předcházela bohoslužba v chrámu Panny Marie před Týnem, dorazili i někteří politici.

Požehnání začalo dramaticky. Přítomní se pohádali kvůli pamětní listině, která měla být do Mariánského sloupu vložena. Na ni byly podpisy například prezidenta Zemana, jeho mluvčího Ovčáčka nebo premiéra Babiše či ministryně Schillerové.

Ve schránce zatím ale nebude nic. "Nechceme právě znesvětit tento krásný okamžik tím, že se bude někdo dohadovat, kdo měl nebo neměl být na listině," vysvětlil starosta Prahy 1.

O tom, jaký odkaz vložit pro budoucí generace do sloupu, rozhodne nakonec jeho autor. ten se nechal slyšet, že zatím žádný.

Související obsah


Mezirím nejstarší náměstí v Praze zaplnily tisíce lidí s transparetnty a vlajkami. Zastupovali jak tábor příznivců, tak odpůrců obnoveného Mariánského sloupu.

Bohoslužba z nedalekého chrámu byla přenášena na dvě velkoplošné obrazovky před ním. Novému Mariánskému sloupu pak požehnal arcibiskup Dominik Duka. Na pořádek dohlížely desítky policistů.

Marek Bruna, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz