Domácí

Vosy jsou přemnožené, záchranáři hlásí i desítky výjezdů k alergikům denně

Vosy jsou přemnožené, bodavý hmyz je na svém reprodukčním vrcholu a tak dramaticky narostl počet záchranářských výjezdů k alergikům. Jde dokonce o desítky případů denně a velmi často je to i boj s časem. Při extrémní alergické reakci může pacient zemřít do několika minut.

Stačí vylít trochu limonády a za pár minut armáda vos obsadí celé sladké území. Během chvíle dorazí na hostinu taky včely a dokonce i sršně. Se žihadlem v noze letos skončila třeba Blanka Černíková.

"Pálilo a bolelo to, strašné napětí kůže," popsala. Za pár hodin už se zimnicí a horečkou ležela v posteli. Dostala antibiotika a úleva přišla až s injekcí na pohotovosti. Záchranáři teď přijímají jeden dramatický telefonát za druhým.

Jen na Pardubicku měli v červenci sto dvacet podobných událostí, na stejných číslech jsou záchranáři už v polovině srpna. "Letos je to i deset výjezdů za jediný den," popsal mluvčí záchranářů Pardubického kraje Aleš Malý.

Související obsah

Vos je víc kvůli mírné zimě. Třeba včelí žihadlo v ráně zůstává a je nutné ho tedy vytáhnout co nejrychleji. Váček pumpuje do těla jed ještě čtyři minuty. Po deseti minutách už ruka obvykle začíná natékat. Místo vpichu bývá krvavé, okolí zarudlé. Zhruba za hodinu dosahuje zarudnutí svého maxima, pak už ale otok začíná opadat.

Nicméně to je běžná reakce u zdravého člověka. Existují ovšem případy, kdy alergie způsobila smrt už za dvě minuty.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz